MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Predator"

5/6

Michael Crichton, przeł. Krzysztof Bednarek, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa 2012.

Crichton to znane i cenione w świecie literatury popularnej nazwisko. Głównie za sprawą powieści "Predator", "W sieci" czy "Park Jurajski". Jack Forman, uznany informatyk, traci pracę. Wiedzie spokojne życie. Ale do czasu. Wkrótce dostaje propozycję bycia ekspertem w Xymos Technology zajmującej się zastosowaniami nanotechnologii w medycynie. Oficjalnie. Bo nieoficjalnie Xymos robi to dla wojska. Właśnie trwają prace nad latająca kamerą. Gorzej, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Jack staje przed trudnym zadaniem.

"Operacja Argo"

4/6

Antonio Mendez, Matt Baglio, przeł. Julia Szajkowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.

4 listopada 1979 roku był historyczną datą. Wtedy to właśnie tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Spora grupa pracowników została zatrzymana w charakterze zakładników. Kryzys trwał ponad 400 dni. Wtedy też powstał plan wywiezienia Amerykanów z ogarniętego rewolucją Teheranu. Antonio Mendez, jeden ze starszych oficerów CIA, przeprowadził spektakularny plan. "Operacja Argo" odsłania kulisy tej intrygi. Książce, dodajmy, towarzyszył film.

"Czas obcych władców"

5/6

Ignacio del Valle, przeł. Dorota Walasek-Elbanowska, Noir Sur Blanc, Warszawa 2012.

Początek 1943 roku. Na wschodzie oddziały hitlerowskie wspiera frankistowska Błękitna Dywizja złożona z hiszpańskich ochotników. Pewnego razu zostają odnalezione zwłoki młodego żołnierza. Na piersi ma on wycięte nożem słowa "Pamiętaj, Bóg na ciebie patrzy". Czyżby zbrodniarzem był ktoś z szeregów dywizji? Śledztwo zostaje powierzone Arturowi Andrade, byłemu inspektorowi policji. Dochodzenie będzie fascynująca wędrówką w labiryncie wzajemnych podejrzeń. Doskonała powieść na zimę. Z wielu powodów.

MARCIN WILK

"Czy Polska leży nad Morzem Śródziemnym?"

5/6

Praca zbiorowa, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2012.

Rzadko zdarzają się ksiażki, powiedzmy, naukowe, które tak wciągają, tak szeroko otwierają horyzonty, a czasem nawet... bawią. Wydawnictwo MCK za dość absurdalnym tytułem kryje fascynującą, erudycyjną lekturę o wpływach kultury śródziemnomorskiej, jej odpryskach nad Wisłą, a także - a może nawet przede wszystkim - o wyzwaniach, jakie czekają nas w dobie globalizacji i "kultury mobilności". Znajdziecie tu zarówno teksty o historii i polityce międzynarodowej, ale także o sztuce czy teatrze. Lektura obowiązkowa!

"Nowe oblicze Greya"

4/6

E.L.James, przeł. Monika Wiśniewska, Sonia Draga, Katowice 2013.

Cóż, ostatni tom trylogii. Bez wielkich zaskoczeń. Wciąż nie brak tu pikantnych historii z kajdankami i pejczami. Ana rozkwita, staje się świadomą kobietą i przejmuje inicjatywę. Z kolei Christian zdradza traumy swojego dzieciństwa, które przełożyć się musiały na życie młodego mężczyzny. Ale trudno uwierzyć, że drewniane dialogi i zmierzanie do oczywistego końca ma moc przełamywania tabu, choć wielu twierdzi, że tak jest, że zobaczyli "nowy świat". Być może. Mnie dość trudno było brnąć przez kolejne strony tego softporno dla kucharek. Ale spróbujcie...

ŁUKASZ GAZUR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski