Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"CZAS POZA CZASEM"

Philip K. Dick, przeł. Robert Reszke, Rebis, Poznań 2013.

"Poznała się na nim popkultura, ta najbardziej klasyczna, hollywoodzka. Dotarła do prawdy o nim i jego bohaterach - ta, gdzie inni widzieli dziwaków i świrów, filmowcy z Fabryki dostrzegli rewolucjonistów, ludzi popychających świat do przodu, herosów" - pisze Marcin Zwierzchowski we wstępie do kolejnego tomu dzieł Philipa K. Dicka. "Czas poza czasem" będzie niezbędny w kolekcji fanów pisarza. Zwłaszcza tych, którzy zdołali zgromadzić inne publikacje z ilustracjami Wojciecha Siudmaka.

"

Przez dziki Wschód"

Tomasz Grzywaczewski, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Trzech podróżników udaje się w ekspedycję. Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż, Bartosz Malinowski. Przebyli oni ponad 8000 kilometrów pieszo, drogą wodną, konno i rowerami. Podążali śladami polskiego weterana wojennego Witolda Glińskiego i bohaterów "Długiego marszu" Sławomira Rawicza. "Przez dziki Wschód" to książka pełna przygód, ale i pasji. Rzecz, przez którą nie będziemy w stanie usiedzieć w miejscu. Inspirująca i... porywająca w podróż.

"

Tajemniczy kucyk"

Holly Webb, przeł. Katarzyna Janusik, Znak Emotikon, Kraków 2013.

Kolejna lektura dla najmłodszych w cyklu Holly Webb. Po "Kotku czarownicy" i "Szczeniaczku spełniającym życzenia" przyszedł czas na "Tajemniczego kucyka". W magicznym świecie Holly Webb kucyk Sopelek nie pozwala się podkuć. Jest jednak konikiem niezwykłym, bo... jednorożcem. Magic Molly, którą znamy z poprzednich tomów, musi mu pomóc odnaleźć wolność i pomóc w odnalezieniu szczęścia. Prawdziwego. Poruszająca opowieść o dziewczynce, która rozmawia ze zwierzętami. Z ilustracjami Eriki Jane Waters.

Marcin Wilk

"

Podniebni szpiedzy"

Taylor Downing, przeł. Katarzyna Bażyńska--Chojnacka, Piotr Chojnacki, Rebis, Poznań 2013.

II wojna światowa przyniosła rozkwit wojskowych technik rozpoznawczych. Jedną z nich była fotografia lotnicza. Książka "Podniebni szpiedzy" opowiada niezwykłą historię tajnej brytyjskiej jednostki RAF wykonującej zdjęcia okupowanej Europy i Afryki Północnej. Umiejętności i odwaga pilotów dorównywały wyczynom asów myśliwskich. Z kolei osiągnięcia i wizjonerstwo interpretatorów zdjęć zapoczątkowały rozwój fotografii trójwymiarowej. Fascynująca lektura nie tylko dla miłośników historii.

Paweł Stachnik

"

Taniec szczęśliwych cieni"

Alice Munro, przeł. Agnieszka Kuc, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012

Do rąk dostajemy dziś debiut autorki zwanej "Czechowem w spódnicy". Zbiór opowiadań z roku 1968, wyróżniony nagrodą gubernatora generalnego Kanady, nie ma w sobie krzyku rewolucji obyczajowej tamtych czasów. To obrazek kanadyjskiej prowincji, która nie widzi zmian zachodzących w świecie. Tu życie codzienne zwykłych ludzi ma własne tętno. Małe marzenia dziewczyny próbującej zostać piosenkarką, urok spaceru z ojcem, radość przyjęć organizowanych dla przyjaciół. Okruchy życia, subtelne napięcia, małe dramaty. I piękna forma literacka.

Łukasz Gazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski