Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Zmiany"

5/6

Mo Yan, przeł. Agnieszka Walulik, W.A.B., Warszawa 2013.

Niewielkie książeczki nie zawsze są... niewielkie. Ot, choćby nobliści. Do naszych rąk trafia właśnie w przekładzie na język polski książka ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. "Zmiany" Mo Yana to - jak głosi z okładki informacja - "jedyna autobiograficzna opowieść noblisty". Dowiadujemy się w każdym razie stąd o tym, co pisarz robił w szkole, a także o kolejnych etapach jego kariery. Przy okazji mamy ściągę z najnowszej historii Chin. Niewiele ponad 100 stron szczerej, prostej prozy.

"Różowe piórka"

4/6

Jan Sztaudynger, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Na długo przez erą internetu oraz programów w telewizji kablowej ludzie różowili się na twarzach (mowa o naturalnym, że tak ujmę, wewnętrznym różowieniu) na przykład podczas lektury erotyków Jana Sztaudyngera. Czytać jego krótkie wierszyki, półsłówka, aluzyjki to był i wstyd, i perwersja. Ale sprawdzała się ta lektura wyśmienicie. Teraz czas na reminiscencję. A pretekstem niech będzie wydany właśnie największy zbiór erotycznych fraszek tegoż autora.

MARCIN WILK

"O początkach narodu Longobardów"

5/6

Anonim, przeł. i oprac. Artur Foryt, Armoryka, Sandomierz 2012.

To jedyny zachowany opis dziejów narodu Longobardów (mającego swój udział w upadku Cesarstwa Rzymskiego) pochodzący z okresu istnienia ich państwa w dzisiejszych Włoszech. Powstał w latach 70. lub 80. VII wieku, prawdopodobnie w jednym z miast lub klasztorów północnej Italii. Miał byćwstępem do dostępnego mu odpisu "Edyktu Rotarisa", kodeksu praw. Krótki, zaledwie kilkustronicowy łaciński tekst, jest odtąd oficjalnym niejako zapisem mitycznych początków, wędrówki i pewnych elementów dziejów Longobardów.  

WŁDOZIMIERZ JURASZ

"Niełatwy dzień"

4/6

Mark Owen, przeł. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013.

W kinach oglądać możemy film "Wróg numer jeden" - fabularyzowaną opowieść o zabiciu Osamy Bin Ladena, a do księgarń trafiła książka "Niełatwy dzień" Marka Owena, człowieka, który wziął udział w prawdziwej likwidacji szefa Al Kaidy. Wspomnienia Owena, dowódcy zespołu, który zastrzelił terrorystę, zdążyły wywołać w USA wiele zamieszania. Dzięki szybkiej reakcji Wydawnictwa Literackiego możemy książkę przeczytać po polsku i skonfrontować wersję filmową z literacką.  

PAWEŁ STACHNIK

"Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka"

6/6

Iwona Luba, PWN, Warszawa 2012

To pejzaż najbardziej ekscentrycznego miasta tamtych czasów, ekscytującej metropolii, która tętniła życiem. "Berlin nigdy nie zasypia" - mówił Antoni Sobański, bywalec nie tylko arystokratycznych salonów, ale i miejsc o nie najlepszej reputacji, pełnych "bonvivantów" i "sodomitów". I Iwona Luba taki właśnie pejzaż odmalowuje na kartach swojej książki (świetnie zilustrowanej, dodajmy!). Miasta kabaretów okresu Republiki Weimarskiej i wodewili, absolutnej wolności, niemieckiego ekspresjonizmu i sztuki dadaizmu. Ekscytujące!  

ŁUKASZ GAZUR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski