MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Limity parkingowe dla aut i rowerów

Redakcja
KOMUNIKACJA. Są gotowe wskaźniki liczby miejsc parkingowych dla samochodów i rowerów, jakie powinny powstawać przy nowych inwestycjach.

Wchodzą one w skład programu parkingowego dla Krakowa, który Rada Miasta ma uchwalać na jutrzejszej sesji.

Zgodnie z dokumentem, w Śródmieściu funkcjonalnym dopuszcza się minimalnie 0,5 miejsca, a maksymalnie 1 miejsce parkingowe (poza Śródmieściem minimalnie 1,2 miejsca) dla aut na mieszkanie w zabudowie wielorodzinnej, a także co najmniej 0,5 miejsca postojowego dla rowerów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej przyjęto normy: 1-2 miejsca dla aut w Śródmieściu, a poza nim minimalnie 2 miejsca.

Wyznaczono też normy dla budynków użyteczności publicznej, hoteli, szkół, obiektów handlowych, usługowych i sportowych. Przykładowo w przypadku hotelu w śródmieściu na 100 pokoi zaleca się minimalnie 3 miejsca parkingowe dla samochodów i najwyżej 7 takich stanowisk.

Dla obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw poza śródmieściem przyjęto na 1000 mkw. minimalnie 50 miejsc postojowych dla samochodów i co najmniej 5 dla rowerów. W przypadku handlu w obiektach o powierzchni sprzedaży 2000 mkw. i niżej w śródmieściu dopuszcza się minimalnie 10, a maksymalnie 20 miejsc parkingowych na 1000 mkw. powierzchni sprzedaży, a poza śródmieściem norma wynosi minimalnie 30 miejsc postojowych (norma dla rowerów - minimalnie 10).

Władze Krakowa chciały, aby od spełnienia limitów było uzależnione wydawanie inwestorom decyzji o warunkach zabudowy.

- Tak jest w Płocku. Nasi prawnicy ocenili jednak, że nie ma do tego podstaw prawnych. Przy wydawaniu "wuzetek" wskaźniki mogą więc być traktowane jedynie jako przepisy kierunkowe - informuje Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Gospodarki Komunalnej. Dodaje, że miasto zabiega, aby rząd dokonał zmian w zapisach prawa dotyczących wskaźników. - Jeżeli wskaźniki zostaną uchwalone przez Radę Miasta, to będą natychmiast obligatoryjnie wpisywane jako wytyczne dla inwestorów w opracowywanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego - zaznacza Łukasz Szewczyk.

Piotr Tymczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski