List otwarty do o. Krzysztofa Mądela SJ.

List otwarty do o. Krzysztofa Mądela SJ.

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Drogi Ojcze Krzysztofie!
Z zaskoczeniem i żalem przyjęliśmy wiadomość o decyzji Twojego nagłego przeniesienia z krakowskiego domu OO. Jezuitów do Kłodzka. Jako świeccy, związani przez Twoją osobę z krakowskim duszpasterstwem jezuickim przy ul. Kopernika 26, ubolewamy, że Twoje liczne prace podejmowane wspólnie z katolickimi i patriotycznymi środowiskami Krakowa mogą zostać teraz przerwane.
Dlatego chcemy dziś wyrazić Ci naszą wdzięczność za opiekę duszpasterską nad środowiskami "Solidarności" Akademii Medycznej oraz nad Inicjatywą Małopolską im.
Władysława Łokietka. Pamiętamy, że w każdej sytuacji mogliśmy liczyć na Twoją modlitwę, radę, życzliwą pomoc w sprawach praktycznych i słowo podnoszące na duchu. Dziękujemy Ci za Msze za Ojczyznę, które - wierny naszej solidarnościowej tradycji - odprawiałeś w Bazylice OO. Jezuitów przez wiele lat, nie bacząc na zmienne koniunktury i mody. Dziękujemy Ci za spotkania i dyskusje, które tak czynnie organizowałeś, i które zawsze wzbogacałeś swoimi niebanalnymi przemyśleniami, nigdy nie zapominając o modlitwie. Dziękujemy Ci też za ten wrześniowy wieczór sprzed dwóch lat, kiedy to w 25. rocznicę powstania "Solidarności" odsłonięto przed Kościołem Jezuitów w Krakowie pamiątkową tablicę.
Żadne szczere dążenie do poznania prawdy historycznej nie może być potępiane, ani karane. Nawet jeśli jest to prawda tak trudna, jak ta o inwigilacji Kościoła przez SB. Prawdy należy szukać dla niej samej, a nie jako świadectwa przeciwko komukolwiek - i wiemy, że Ty tak zawsze czyniłeś. Tym dałeś nam jeszcze jeden wzór, za który Ci dzisiaj dziękujemy.

Kraków, 5 października 2006 r.

Weterani Solidarności b. Akademii Medycznej i Szpitala Klinicznego: prof. Andrzej Szczeklik - internista, doc. Rafał Niżankowski - anestezjolog, dr Janusz Kutyba - kardiolog, dr Jan Ciećkiewicz - chirurg, dr Jacek Marchewczyk - ortopeda, dr Stefan Mazurek, kardiolog, dr Marian Nikodemowicz, internista, mgr Ryszard Bocian - politolog, Elżbieta Ziętara - technik, Maryla Aleksjejew - pielęgniarka, Anna Grajcarek - pielęgniarka.
Inicjatywa Małopolska im. Władysława Łokietka: dr hab. Andrzej Waśko, historyk literatury, prof. Tomasz Gąsowski, historyk, dr Marek Lasota, historyk, dr Janusz Smolucha, historyk, dr Krzysztof Szczerski, politolog, dr Wojciech Drelicharz, historyk, dr Krzysztof Strzałka, politolog, mgr Dariusz Kucia, historyk sztuki Józef Ratajczak, b. radny m. Krakowa, Krzysztof Jabłoński.
Red. Anna Łoś, Radio Kraków.
Duszpasterstwo Przyszłość i Ojczyzna: Jadwiga Kolecka - pedagog, Adam Serwatka - mistrz budowlany, doc. Andrzej Skoczowski, fizjolog.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo