Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listopadowe sprzątanie

(DD)
Czerwone owoce berberysu zimą stanowią pożywienie dla ptakówCzerwone owoce berberysu zimą stanowią pożywienie dla ptaków.
Czerwone owoce berberysu zimą stanowią pożywienie dla ptakówCzerwone owoce berberysu zimą stanowią pożywienie dla ptaków. Fot. archiwum
Ogród. Przeglądamy drzewa i krzewy, wygrabiamy opadłe liście, zbieramy zaschnięte owoce.

Listopad to miesiąc wilgotny i chłodny. Dni są coraz krótsze, nocą często występują już przymrozki. W listopadzie kończy się niemal całkowicie okres wegetacyjny roślin. Na nielicznych drzewach i krzewach, takich jak jałowiec, sosna i świerk, dojrzewają jeszcze nasiona. Możemy też podziwiać czerwone owoce jarzębiny, kaliny, berberysu i irgi, jednak cała przyroda przygotowuje się już do zimy.

Ostatnie prace
Do czasu wystąpienia mrozów można sadzić drzewa i krzewy owocowe, jednak odmiany do przydomowego sadu należy wybierać bardzo starannie, zwracając szczególną uwagę na odporność na najgroźniejsze dla danego gatunku choroby. Drzewa karłowe i półkarłowe sadzi się tak, by miejsce szczepienia znalazło się 5 cm pod ziemią. Wokół pnia usypuje się kopczyk na wysokość 15-20 cm. Jeżeli brak jest opadów, to młode rośliny warto po posadzeniu podlać. Posadzonych drzew i krzewów nie przycina się - ten zabieg wykonuje się dopiero na wiosnę.

Zbiory w sadzie zostały zakończone. Gdy liście już opadną, warto dokonać przeglądu drzew i krzewów, zebrać zaschnięte owoce, złoża jaj szkodników, gniazda zimowe gąsienic oraz starannie wygrabić spod drzew opadłe liście i resztki owoców - także z trawników zbieramy i usuwamy opadłe liście i owoce, mogące pochodzić z zainfekowanych drzew. To sposób, aby zabezpieczyć się przed możliwością przeniesienia chorób. Zagrabione liście najlepiej jest spalić lub głęboko zakopać.

Listopad to dobry termin na zwalczanie najgroźniejszej choroby brzoskwini - kędzierzawości liści. Opryski należy przeprowadzić preparatem Miedzian lub Syllitem w temperaturze powyżej 6 stopni, opryskując powierzchnię kory drzewa oraz rosnących w pobliżu drzew i krzewów.

Zabezpieczyć przed zimą
Wrażliwe na mróz rośliny należy okryć przed nadejściem mrozów; pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej należy zdjąć z rusztowań, ułożyć na ziemi i okryć słomą, a po pierwszych mrozach - ziemią. Szczególnej troski wymagają brzoskwinie, morele, orzech włoski (wymienione zostały tylko te rośliny, które najczęściej spotyka się w uprawie amatorskiej w ogrodach) - zabezpieczyć musimy nie tylko części nadziemne roślin, ale również ich korzenie, dlatego wokół nasady każdego pnia warto usypać kopczyk z ziemi, który będzie stanowił dodatkową warstwę izolacyjną; przydatne będzie również ściółkowanie. Młode drzewka należy owinąć słomą lub papierem, aby ochronić je przed przemarznięciem i gryzoniami. Nie wolno owijać drzewek folią!

Drzewka zabezpieczamy też przed uszkodzeniami powodowanymi przez zające - możemy zastosować plastikowe osłonki. Z tego względu warto też sprawdzić stan ogrodzenia otaczającego ogród.

Należy również zatroszczyć się o zbiory przechowywanych przez zimę owoców i nie zapominać o ich doglądaniu. Egzemplarze gnijące należy usuwać, dzięki czemu ograniczymy gnicie pozostałych owoców.

Zabezpieczenia wymagają urządzenia i narzędzia ogrodnicze. Narzędzia ogrodnicze należy dokładnie oczyścić, naostrzyć i zabezpieczyć odpowiednim smarem. Podobnie należy postąpić z kosiarką. Narzędzia i kosiarki należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Również meble ogrodowe lepiej schować w pomieszczeniu niż pozostawić na zimę w ogrodzie.

Po obfitych opadach mokrego śniegu najlepiej strząsać go z delikatniejszych odmian iglaków, co, chociaż popsuje bajkowy efekt ośnieżonego ogrodu, ochroni drzewa przed połamaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski