Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listy

Redakcja
Rok 1946. Polska wynurza się z mroków wojny, w której tysiące ludzi straciło życie, a miliony - dobytek i dach nad głową. Stolica leży w gruzach, na sowieckich czołgach wjechała nowa władza. W Krakowie odbywa się wielka harcerska uroczystość - V Krakowska Drużyna Harcerzy otrzymuje swój pierwszy sztandar. Poświęcony został przez kardynała Sapiehę na Wawelu. Wielu starych Piątaków twierdzi, że pierwotnie na sztandarze widniał Orzeł w koronie i przed poświęceniem, ze względu na ówczesną sytuację polityczną, korona musiała zostać zaszyta. Podobno sam ksiądz kardynał, zanim dokonał poświęcenia sztandaru, sprawdził, czy korona jest na swoim miejscu, bezpiecznie ukryta pod szkarłatnym materiałem.

Zaginiony sztandar

Uroczystość, jak na ówczesne czasy, była bardzo szczególna. Do dziś zachował się film dokumentujący tamte wydarzenia - wyjście z Katedry Wawelskiej i defiladę ulicami Krakowa.
Lecz był to tylko krótki przebłysk wolności. Już trzy lata później władza ludowa zrzuciła maskę. Harcerstwo w swym przedwojennym kształcie przestało pasować do nowej wizji Polski. Rozpoczęto systematyczny proces rozbijania polskiego ruchu harcerskiego metodami stalinowskiego terroru, poprzez aresztowania wybitnych instruktorów; wprowadzanie nadzoru ZMP nad młodzieżą harcerską; niszczenie lub konfiskatę pamiątek, materiałów, proporców i sztandarów - symboli wolnego harcerstwa.
Działania te powodowały sprzeciw wśród harcerzy, co zaowocowało powstaniem tzw. drugiej konspiracji harcerskiej. Jedną z harcerskich organizacji podziemnych tamtych dni były "Zielone Brygady", których historia ściśle łączy się z historią sztandaru "piątki". W 1949 roku V KDH działała przy Szkole Podstawowej nr 33 im. Stefana Batorego (dziś Gimnazjum nr 16), przy ulicy Konarskiego. Tam też mieściła się "harcówka" drużyny, gdzie znajdował się sztandar. Z tych samych pomieszczeń (oczywiście w głębokiej tajemnicy) korzystali również harcerze "Zielonych Brygad". Świadom możliwości konfiskaty i zniszczenia sztandaru jeden z druhów należących do tej organizacji postanowił go zabezpieczyć. Bez niczyjej wiedzy wyniósł z "harcówki" sztandar wraz drzewcami oraz mniejsze proporce i ukrył je.
Niestety, "Zielone Brygady" zostały rozpracowane przez UB, a ich członkowie postawieni przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Krakowie. Sztandar wraz z proporcami, odnaleziony przez bezpiekę w domu jednego z druhów, stał się materiałem dowodowym w sprawie. Jednym z zarzutów stawianych członkom "Zielonych Brygad" była właśnie kradzież sztandaru V KDH.
W 1952 roku zakończył się proces "Zielonych Brygad". Członkowie tej organizacji zostali skazani na karę więzienia, a materiał dowodowy w postaci sztandaru V KDH został przekazany Związkowi Młodzieży Polskiej, który wówczas sprawował kontrolę nad pseudoharcerską organizacją wzorowaną na radzieckich pionierach, czyli Organizacji Harcerskiej ZMP. Od momentu przekazania sztandaru ZMP, ślad się urywa.
V Krakowska Drużyna Harcerzy założona została w 1911 roku. Za trzy lata 5. KDH obchodzić będzie swoje stulecie. Spadkobiercami wieloletniej tradycji "Piątki" jest obecnie szczep 5. KDH "Wichry". Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowym udało się prześledzić przedstawione powyżej losy sztandaru. Niestety, archiwa należące do spadkobierców Związku Młodzieży Polskiej i ZSMP są obecnie nieosiągalne.
Jesteśmy jednak pełni nadziei, że "nasz" sztandar nie został zniszczony i ktoś z szanownych Państwa jest w stanie udzielić informacji na temat jego dalszych losów lub osób, które mogły go posiadać. Za każdą pomoc będziemy wdzięczni.
Piotr Radkiewicz
Jakub Górniak
Jan Kazimierz Godek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski