Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł kapitan Tadeusz Pytlik ps. Bem. To myślenicki żołnierz niezłomny, więzień polityczny okresu stalinowskiego i harcerz tajnego związku

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kapitan Tadeusz Pytlik ps. Bem zmarł w wieku 90 lat
Kapitan Tadeusz Pytlik ps. Bem zmarł w wieku 90 lat Archiwum Dziennik Polski/Katarzyna Hołuj
Nie żyje kpt. Tadeusz Pytlik ps. Bem. Miał 90 lat, zmarł w niedzielę 11 lutego 2024 roku nad ranem. To znany i ceniony człowiek w całym powiecie myślenickim. Był wielkim patriotą żołnierzem niezłomnym, działaczem podziemia antykomunistycznego, więźniem politycznym okresu stalinowskiego oraz harcerzem Tajnego Związku Harcerstwa Polskiego „Sępy” w Myślenicach.

Zmarły pochodził z gminy Tokarnia, a mieszkał w Myślenicach. Przeszedł ciężki okres w młodości, bo jako działacz harcerskiej, patriotycznej organizacji został aresztowany, sądzony, więziony, a potem skierowany do pracy karnej. Myślenicka społeczność zawsze pamiętała o kpt. Tadeuszu Pytliku. Był doceniany i zapraszany na uroczystości patriotyczne, na wydarzenia historyczne. Obecnie jest żegnany ze sutkiem.

- Rodzinie oraz wszystkim bliskim składam wyrazy współczucia zapewniając o modlitewnej pamięci. Spoczywaj w pokoju Panie Kapitanie - napisał Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice.

Tadeusz Pytlik urodził się 12 kwietnia 1933 roku w Krzczonowie w gminie Tokarnia. Był uczniem Gimnazjum Ogólnokształcącego w Myślenicach w latach 1948-1949. Należał do Tajnego Związku Harcerstwa, organizacji niepodległościowej „Sępy”, która powstała w świetlicy gimnazjum należącej do 22. drużyny ZHP.

Młodzi ludzie należący do tej organizacji sprzeciwiali się komunistycznemu wychowaniu młodzieży. Tadeusz Pytlik ps. „Bem” był zastępca dowódcą tej grupy. 21 grudnia 1949 r. został aresztowany wraz z kolegami przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach. Zarzucano im posiadanie broni, agitację polityczną, zrywanie flag państwowych i rozbrajanie członków ORMO.

Gdy miał zaledwie 17 lat był sadzony i Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w marcu 1950 roku został skazany na 3 lata więzienia. Przebywał w więzieniach: Urzędzie Wojewódzkim Bezpieczeństwa w Krakowie, Urzędzie Powiatowym Urzędu Bezpieczeństwa w Myślenicach (tutaj w więzieniu w swoim mieście spędził miesiąc), następnie przy ul. Montelupich w Krakowie oraz w Tarnowie, Wronkach, Potulicach i Jaworznie.

Po zwolnieniu z więzienia w sierpniu 1952 r. został wcielony na 3 lata do Karnych Batalionów Górniczych Ludowego Wojska Polskiego. Przez dwa lata i trzy miesiące pracował w kopalni węgla.

A potem już na wolności pracował jako inżynier mechanik. Ożenił się i zamieszkał z żoną w Myślenicach. W 1991 r. Sąd Okręgowy w Krakowie unieważnił wyrok Wojskowy Sąd Rejonowy z 1950 r. A Tadeusz Pytlik został uznany za patriotę działającego na rzecz niepodległej Polski.

Odznaczenia Tadeusza Pytlika:

  • Krzyżem Więźnia Politycznego
  • Krzyżem Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyżem Weterana Walk
  • tytułem Weterana Walk o Niepodległość RP.
Przysięga wojskowa na Rynku w Skawinie

Wojsko na Rynku w Skawinie. Żołnierze złożyli przysięgę, zap...

Polacy się starzeją

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski