MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lokomotywy rozwoju

GRZEGORZ SKOWRON
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski po raz trzynasty wyróżnia inwestycje i przedsięwzięcia, które w ubiegłym roku miały największy wpływ na rozwój regionu, które były ważne dla sfery duchowej, edukacji, tożsamości i jakości życia mieszkańców.

REGION. Zabytki, gry wideo, produkcje filmowe i usługi pocztowe decydowały w ub. r. o nowoczesności Małopolski

Specjalne wyróżnienie przypadło Grupie Azoty za bezprecedensowe stworzenie największego w kraju i jednego z największych w Europie koncernów chemicznych, skupienie kluczowych polskich producentów chemikaliów oraz uczynienie z "Azotów" wiodącej marki polskiego przemysłu.

W gronie najważniejszych przedsięwzięć ubiegłego roku dominują te w dziedzinie przemysłu kulturowego. Małopolska Organizacja Turystyczna została doceniona za Szlak Architektury Drewnianej, czyli otoczenie opieką 250 drewnianych zabytków. Województwo małopolskie i Teatr im. J. Słowackiego zbudowały innowacyjny obiekt kultury, wyposażony w najnowocześniejsze technologie, czyli Małopolski Ogród Sztuki. W Bielsku-Białej zrewitalizowano Starówkę i park Słowackiego, przywracając im zapomniany blask. Parafia Grobu Bożego w Miechowie przeprowadziła remont Domu Generałów i zabudowań dawnego klasztoru Bożogrobowców, przystosowując te obiekty do funkcji turystyczno-muzealnych.

Nie tak dawno SGiPM wyróżniało wiele inwestycji drogowych. Teraz w gronie najważniejszych przedsięwzięć jest tylko obwodnica Przemyśla wraz z mostem "Brama Przemyska", które ułatwiły życie mieszkańcom, ale też zapewniły dostęp do strefy przemysłowej oraz dojazd do przejścia granicznego. Za to miasto Tarnów zostało docenione za termomodernizację 23 obiektów użyteczności publicznej, dzięki czemu roczne zapotrzebowanie na ciepło zmalało o 2,8 MW.

Nowością w gronie przedsięwzięć mających największy wpływ na rozwój regionu są... gry. Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza zostały zauważone za Europejską Akademię Gier, a Krakowski Park Technologiczny - za Klaster Europejskie Centrum Gier.

Uczelnie i KPT zdobyły wyróżnienie za stworzenie z Krakowa wiodącego ośrodka nauki i rozwoju w zakresie projektowania gier wideo. Dla równowagi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu postawiła na dobrą kondycję swoich studentów, budując dla nich Instytut Kultury Fizycznej, m.in. hale sportowe i basen.

Biznesowe przedsięwzięcia ubiegłego roku to Alwernia Studios i InPost. Pierwsze zyskało uznanie, bo to stworzona od podstaw i w oparciu o własne środki czołowa wytwórnia filmowa w Polsce z prestiżowymi kontraktami na produkcje filmowe, rozrywkowe i muzyczne o międzynarodowym zasięgu. Zaś Grupa Integer tworząc system pocztowy InPost w nowatorski sposób weszła na rynek zmonopolizowanych przez przedsiębiorstwo państwowe usług, zastosowała nowoczesne rozwiązania, a swoje usługi e-commerce oferuje nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski