Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Gibała zapowiada nową jakość przestrzeni miejskiej: Czyżyny i Bieńczyce zasługują na mini rynek

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Biuro prasowe Łukasza Gibały
Jeden z pierwszych mini rynków na krakowskich osiedlach powstanie na granicy Czyżyn i Nowej Huty. To właśnie w tej okolicy ma wkrótce powstać nowy budynek ośrodka kultury oraz siedziba rady dzielnicy. Kandydat na prezydenta Łukasz Gibała zapowiada, że ten projekt musi trafić do konsultacji z mieszkańcami - jest przekonany, że to miejsce ma potencjał aby stać się lokalnym centrum, w którym mieszkańcy będą mogli nie tylko załatwić wiele ze swoich spraw, ale i spędzić wolny czas.

Równomierny rozwój wszystkich krakowskich dzielnic i osiedli

Jednym z najważniejszych postulatów programowych Łukasza Gibały jest postawienie na równomierny rozwój wszystkich krakowskich dzielnic i osiedli. Pomóc w tym mają nowe centra lokalnej aktywności, które zostaną utworzone w całym mieście.

“Zaledwie 19 proc. mieszkańców Krakowa ma dostęp do podstawowych usług blisko swojego miejsca zamieszkania. Jaki jest tego skutek? Mieszkańcy muszą pokonywać duże dystanse, co powoduje korki, generuje spaliny i jest zwyczajnie niewygodne. Dlatego chcemy, aby Kraków posiadał wiele lokalnych centrów – mini-rynków, które mają być dzielnicowymi, a nawet osiedlowymi centrami aktywności” - mówił Łukasz Gibała na konferencji prasowej zorganizowanej na pograniczu Czyżyn i Bieńczyc.

Transformacja przestrzeni publicznej

Wspólnie z kandydatkami do Rady Miasta Anną Diakowicz i Elizą Dydyńską-Czesak oraz ekspertką. ds. przestrzeni miejskiej Magdaleną Milert przedstawili swój pomysł na transformację przestrzeni publicznej w najgęściej zaludnionym fragmencie Krakowa. Wybrana lokalizacja nie jest przypadkowa - doskonałą okazją do zmian tej przestrzeni jest nowa siedziba dzielnicowego ośrodka kultury, której budowę na początku tego roku zapowiedział Zarząd Inwestycji Miejskich.

Gabinet prezydenta Krakowa od kwietnia będzie miał nowego gospodarza.

9 kandydatów na prezydenta Krakowa. Zobacz, na kogo będzie m...

“Ta okolica to idealne miejsce na nową jakość przestrzeni miejskiej. Już teraz przyciąga wielu mieszkańców - w okolicy jest m.in. biblioteka, apteka i inne punkty usługowe. Infrastruktura jest jednak niezwykle zaniedbana - okoliczni mieszkańcy muszą korzystać z dziurawych chodników, brakuje również m.in. ławek. Dlatego zanim nowy budynek w tym miejscu powstanie, należy zaprosić mieszkańców do lokalnych konsultacji, aby wypracować z nimi jakie funkcje są najbardziej potrzebne w nowym budynku i jego otoczeniu. Równocześnie - wspólnie z okolicznymi spółdzielniami i lokalnymi przedsiębiorcami, wypracujemy szerszą koncepcję dla funkcjonowania tej okolicy. Marzy nam się zieleń, infrastruktura do spędzania wolnego czasu, ale także kawiarnie czy restauracje, których w tej okolicy brakuje” - przybliżała koncepcję na lokalny mini-rynek Magdalena Milert.

Potrzeby mieszkańców

Eliza Dydyńska-Czesak, startująca z list Łukasza Gibały do rady miasta w okręgu Bieńczyce i Nowa Huta, zwracała uwagę na potrzeby okolicznych mieszkańców:

“Jesteśmy w najgęściej zaludnionym fragmencie naszego miasta, Lokalni mieszkańcy i przedsiębiorcy od dawna sygnalizują nam, że zdecydowana większość punktów gastronomicznych w okolicy znajduje się w lokalach o bardzo słabym standardzie i choć oferują często smaczne jedzenie to jednak nie dają szansy by spędzać w nich czas. Budowa ośrodka Kultury Klubu 303 może to zmienić - miasto powinno uwzględnić w nowym budynku również przestrzeń dla lokalnej gastronomii. Ta okolica tego zdecydowanie potrzebuje!- przekonywała.

Dzielnicowy ośrodek kultury

Wspomniana przez uczestników konferencji nowa inwestycja to budowa siedziby nie tylko dla czyżyńskiej rady dzielnicy, ale przede wszystkim dla dzielnicowego ośrodka kultury.

“Klub 303 to jedna z placówek ośrodka kultury Kraków Nowa Huta. Słynie z zajęć cyrkowych, a instruktorzy i kolejne pokolenia uczestników tworzą to miejsce razem, stanowiąc o jego wyjątkowości na kulturalnej mapie miasta. ZIM ogłosił ostatnio, że w tym roku zostanie wypracowana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna dla tego budynku. W ich zapowiedzi próżno jednak szukać zarówno konsultacji z okolicznymi mieszkańcami, jak i przede wszystkim dostrzeżenia że nowa inwestycja to nie powinien być tylko kolejny miejski budynek. Projektanci muszą spojrzeć szerzej i dostrzec potencjał okolicy - ta inwestycja musi zwiększyć jakość życia okolicznych mieszkańców” - wyjaśniała Anna Diakowicz, radna dzielnicy Czyżyny, a także kandydatka do Rady Miasta z list Łukasza Gibały.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łukasz Gibała zapowiada nową jakość przestrzeni miejskiej: Czyżyny i Bieńczyce zasługują na mini rynek - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski