Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Kmita apeluje o przepisy, które ograniczą patodeweloperkę. "Zaproponuję podpisanie wspólnej interpelacji"

Marcin Banasik
Marcin Banasik
- Chcemy zaapelować do moich kontrkandydatów i radnych Platformy, Trzeciej Drogi i prezydenta Kuliga aby podpisali się pod paktem "Tak dla zielonego Krakowa, nie dla patodeweloperów" - mówi Łukasz Kmita.
- Chcemy zaapelować do moich kontrkandydatów i radnych Platformy, Trzeciej Drogi i prezydenta Kuliga aby podpisali się pod paktem "Tak dla zielonego Krakowa, nie dla patodeweloperów" - mówi Łukasz Kmita. PiS Kraków
Nowe prawo, które miało wejść w życie 1 kwietnia i zatrzymać lub ograniczyć tzw. patodeweloperkę zostaje wstrzymane przez rząd Donalda Tuska. - Apeluję do rządu oraz moich konkurentów w wyborach, posłów Platformy i Trzeciej Drogi o podpisanie się pod wspólnym apelem, by te przepisy weszły w życie zgodnie z planem - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej betonowania Krakowa Łukasz Kmita, kandydat na Prezydenta Miasta.

- Co innego polityki obecnej koalicji rządowej mówią w Krakowie o patodeweloperce, a równocześnie rząd złożony z Platformy i Trzeciej Drogi pozwala na to, aby dalej betonować Kraków, aby było mniej zieleni, aby dalej była gorsza jakość życia mieszkańców - mówił Kmita.

By sąsiedzi nie musieli zaglądać do siebie przez okna

27 października 2023 roku, minister Buda z rządu Prawa i Sprawiedliwości wydał rozporządzenie, które zakłada zwiększenie do 5 metrów odległości zabudowy nowych bloków od granicy działki, tak by sąsiedzi nie musieli zaglądać do siebie przez okna. Nowe przepisy blokowały również możliwość budowy tzw. mikrokawalerek, czyli mieszkań poniżej 25 metrów kwadratowych powierzchni. Rozporządzenie miało wejść w życie 1 kwietnia. W czwartek Minister Krzysztof Hetman stwierdził, że przepisy muszą zostać opóźnione.

- W takim mieście jak Kraków dalej będzie raj dla deweloperów. Dlatego chcemy zaapelować do moich kontrkandydatów i radnych Platformy, Trzeciej Drogi i prezydenta Kuliga aby podpisali się pod paktem "Tak dla zielonego Krakowa, nie dla patodeweloperów". Równocześnie jeszcze dzisiaj zaproponuję podpisanie wspólnej interpelacji posłom Aleksandrowi Miszalskiego z Platformy Rafała Komarewicza z partii Hołowni z żądaniem do Ministra Rozwoju i Technologii, aby te przepisy weszły w życie. Inaczej ich programy stają się bardzo niewiarygodne - podkreślił Łukasz Kmita.

Studium dla Krakowa

Michał Drewnicki, radny Miasta Krakowa, a także inicjator wielu projektów chroniących zieleń osiedlową przed zabudową zwrócił uwagę na zachowanie polityków i radnych Platformy Obywatelskiej w Krakowie:
- Na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Krakowie minister Bartłomiej Sienkiewicz mówił, że ustępująca ekipa rządząca w mieście odpowiada za betonowanie miasta, a ich kandydaci na prezydenta oraz do rady miasta mieliby to zmienić. To jest szczyt hipokryzji! Radni Platformy w dużej części uczestniczyli w przygotowaniu, a później przegłosowali Studium dla Krakowa, czyli podstawowy dokumentu, który wyznacza tereny inwestycyjne i zielone i ten dokument bardzo mocno wpłynął na obecną sytuację w Krakowie - zwrócił uwagę radny Michał Drewnicki.

- To co dzisiaj prezentuje pan poseł Miszalski jest szczytem hipokryzji i mamieniem wyborców. Przykład? Od wielu lat mieszkańcy Czyżyn walczyli o plan zagospodarowania, który ma chronić tereny dawnego lotniska przed zabudową. Po kilku latach procedur dokument został skierowany do rady miasta do przegłosowania, ale radni Platformy złożyli wniosek i zagłosowali za jego odroczeniem, co rodzi obawy zabetonowania zieleni na tzw. wuzetkach. Te przepisy zostały zblokowane tym razem nie przez rząd Donalda Tuska, ale kolegów Aleksandra Miszalskiego. W przypadku gdyby został on prezydentem Kraków będzie dalej łakomym kąskiem dla deweloperów - powiedział Drewnicki.

W Czyżynach te problemy widać jak w soczewce

- Chaotyczne planowanie powoduje problemy mieszkańców z dostępem do szkół, przychodni zdrowia, ale i transportu - powstają korki i paraliż komunikacyjny. W Czyżynach te problemy widać jak w soczewce. Dlatego jesteśmy za tym, by te obszary zielone naszych osiedli, które nie zostały zabudowane ochronić przygotowując plany zagospodarowania - mówił z kolei radny dzielnicy Czyżyny Łukasz Cieślik.

- Część moich kontrkandydatów, którzy są tak dobrze widoczni na ulicach - mamy takie przekonanie, że zaciągnęła dług wdzięczności u deweloperów. My nie będziemy musieli po wyborach spłacać żadnego długu deweloperom, ani innym firmom, które myślą o maksymalizacji swoich zysków, a nie o dobru mieszkańców - podsumował Łukasz Kmita.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łukasz Kmita apeluje o przepisy, które ograniczą patodeweloperkę. "Zaproponuję podpisanie wspólnej interpelacji" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski