MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łukiem przez Góry Dynarskie

DMA
Góry Dynarskie ciągną się na przestrzeni około 700 km - od południowego podnóża Alp Julijskich, łukiem biegnącym na południowy wschód, równolegle do wybrzeża Adriatyku, na obszarze Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Czarnogóry.

Twierdza nad Kotorem w Czarnogórze

Ten rozległy i rozbudowany system górski, ograniczony jest zapadliskami tektonicznymi - od północy Niecką Panońską, a od południowego zachodu Niecką Adriatycką. Łańcuch górski jest wąski na północnym zachodzie (do 35 km szerokości), tu wznoszą się pasma górskie: Nanos (1313 m n.p.m.), Učka i Čičarija (1396 m n.p.m.), Sneżnik (1796 m n.p.m.). W części środkowej leżą pasma: Gorski Kotar (Risnjak 1528 m n.p.m.), Velika Kapela, Mala Kapela, Velebit (Vaganski vrh 1757 m n.p.m.).
Łańcuch rozszerza się potem ku południowemu wschodowi do 250 km w rejonie Dubrownika. Na południu znajdują się najwyższe masywy i szczyty górskie całego łańcucha Gór Dynarskich - Durmitor (Bobotov kuk 2522 m n.p.m.), Bjelasica (Črna glava 2139 m n.p.m.) i Komovi (Kom Kucki 2487 m n.p.m.) leżące w Czarnogórze oraz Prokletije (Maja Jezerces 2694 m n.p.m.) na granicy Czarnogóry z Albanią.
Jednym z najpiękniejszych fragmentów łańcucha Gór Dynarskich jest jego strefa nadbrzeżna tworząca Wybrzeże Dalmatyńskie. Jest to część łańcucha górskiego zalana przez Morze Adriatyckie, która obecnie tworzy system podłużnych wysp i półwyspów, ułożonych równolegle do linii brzegowej i zarazem do głównej osi łańcucha.
Zwiedzanie dobrze rozpocząć od Kvarneru na północy wybrzeża Adriatyku, gdzie można zaglądnąć w okolice Crikvenicy i doliny Vinodol. Miasteczka Bribir i Griżanie mają niezwykły urok miejsc, w których czas zatrzymał się przed wiekami. Można też zaglądnąć na wyspę Krk, by potem odpocząć, np. w górach Velika Kapela.
Gdy zawędrujemy na południe, warto zajrzeć do Zadaru, z interesującym starym miastem. W tym rejonie znajdują się również takie przyrodnicze perełki Chorwacji jak Park Narodowy Paklenica i Park Narodowy Krka.
Paklenica to dwa słynne wśród wspinaczy skałkowych wąwozy - Velika Paklenica i Mala Paklenica, rozcinające zbocza gór Velebit. Park istnieje od 1949 r. i szczyci się występowaniem orłów, wilków i niedźwiedzi. Dla turystów wyznakowano szlaki, które wiodą wąwozami i grzbietami na najwyższe wierzchołki Velebitu, wśród których dominuje Vaganski vrh (1757 m n.p.m.), wznoszący się nad Veliką Paklenicą. Główną granią Velebitu, liczącą 145 km długości, biegnie długodystansowy szlak turystyczny.
Park Narodowy Krka, istniejący od 1985 r., obejmuje zaś przełomowy odcinek rzeki Krka, leżący niedaleko adriatyckiego portu Šibenik. Do najatrakcyjniejszych miejsc należy tu ciąg wodospadów (Skradinski buk i inne kaskady) i jezior udostępnionych ścieżką dydaktyczną, biegnącą po drewnianych pomostach oraz kanion rzeki powyżej wodospadu Roški slap.
Do najpiękniejszych miejsc środkowego wybrzeża Dalmacji należy półwysep Peljesač i wyspa Korčula. Tu można odwiedzić porty - Trstenik, Ston, a także znane kurorty - Orebič, Korčula. By w końcu trafić do Dubrownika - perły Adriatyku. Warto też zajrzeć - na samym południu Chorwacji - do małej wioski rybackiej Molunat. A stąd już tylko krok do Czarnogóry, gdzie zachwyca Boka Kotorska, zatoka o charakterze fiordu, leżąca u stóp wysokiego masywu Orjen (Zubacki kabao 1894 m n.p.m.). Nad brzegami zatoki leżą zaś tak znane miejscowości, jak: Herceg-Novi, Perast i Kotor.
A w drodze powrotnej przeprawa przez Góry Dynarskie - na terenie Bośni i Hercegowiny - w rejonie przełomu rzeki Sutjeski. Wśród wspaniałej górskiej przyrody zobaczymy ślady dawnej i tej ostatniej wojny na Bałkanach.
JACEK PŁONCZYŃSKI
Fot. autor

SPOTKANIE Z GÓRAMI

-**Zaoknem coraz chłodniej, więc dla polepszenia samopoczucia zapraszam na_**_gorące wybrzeże Adriatyku, tam gdzie Góry Dynarskie sięgają morza -**mówi Jacek Płonczyński, zachęcając do**obejrzenia fotograficznej podróży po**wybrzeżu Chorwacji i**Czarnogóry "U**podnóży Gór Dynarskich". To kolejne "Spotkanie z**górami", które odbędzie się -**13 grudnia o**godz. 18 -**w**Wojskowym Ośrodku Kultury przy**ul. Zyblikiewicza 1 w**Krakowie. A**warto, bo z**Jackiem, przewodnikiem nie tylko tatrzańskim, ale i**europejskim, zaglądniemy do**miejsc bardzo popularnych, ale i**takich, do**których turyści raczej nie zaglądają. Może więc będzie to jedyna**okazja do**ich obejrzenia!**(DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski