Luksemburg: Polska tłumaczy się ze zmian w sądownictwie...

Luksemburg: Polska tłumaczy się ze zmian w sądownictwie przed Radą UE

Leszek Rudziński

Polska

Aktualizacja:

Polska

Unijna Rada ds. Ogólnych wysłuchuje argumentów Polski w ramach art. 7. Traktatu UE. To pierwsze takie wydarzenie w historii Wspólnoty.
26.01.2016 warszawa kprm posiedzenie rady ministrow . rada ministrow kprm polityka wladza rzad szydlo . nz. konrad szymanski minister ds uni europejskiejfot.

26.01.2016 warszawa kprm posiedzenie rady ministrow . rada ministrow kprm polityka wladza rzad szydlo . nz. konrad szymanski minister ds uni europejskiej fot. piotr smolinski / polska press ©Piotr Smolinski

Wystąpienie Polski przed ministrami ds. europejskich państw członkowskich to kolejny już etap w procedurze kontroli praworządności prowadzonej przez Komisję Europejską przeciwko naszemu krajowi. Organ wykonawczy Unii uważa bowiem, że w Polsce istnieje poważne ryzyko naruszenia unijnych wartości w związku z wprowadzonymi zmianami w polskim sądownictwie (o czym traktuje art. 7 Traktatu o UE).

Wysłuchanie miało pierwotnie rozpocząć się około godziny 15.00. Ostatecznie rozpoczęło się z prawie czterogodzinnym poślizgiem i ma potrwać około trzech godzin. Według nieoficjalnych informacji kilka krajów porozumiało się co do pytań o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Argumentację za koniecznością zmian w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, które - zdaniem naszego rządu - nie są sprzeczne z prawem UE, przedstawia wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W polskiej delegacji zabrakło natomiast przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poszczególne państwa członkowskie mogą zadać maksimum dwa pytania (na każde z nich są przeznaczone dwie minuty), ale będą miały również możliwość szczegółowego dopytywania. Polska ma natomiast limitu czasowego na udzielenie odpowiedzi.
Choć nasz kraj od początku domagał się ograniczenia udziału Komisji Europejskiej w procesie wysłuchania, to jednak głos zabierze jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans, który nadzoruje dialog z Polską ws. praworządności. Jego rolą będzie przedstawienie zastrzeżeń co do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jeszcze przed poczęciem wysłuchania wiceszef KE powiedział, że poszczególne kraje będą mogły wyciągnąć własne wnioski.


polskatimes.pl


POLECAMY:


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Od kiedy to holenderskie zero jest specjalistą od Trybunału Konstytucyjnego?

Niech najpierw wprowadzi TK w Holandii, wygra wybory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

a potem zajmie innymi.
Timmermanns must go to hell!

Zdjęcie autora komentarza
Od kiedy Pan Min. Szymański jest spec od wym. sprawiedl. ?

Gabriel Potoczny

Zgłoś naruszenie treści

Dyplomata jest specj. od wymiaru sprawiedliwości ? To jakaś nowość, ale może poszło dobrze ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo