Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magister bez pracy

PAZ
Tegoroczni maturzyści, jak i ich młodsi koledzy powinni się dobrze zastanowić nad wyborem kierunku, na jakim chcieliby studiować. Coraz częściej tytuł magistra nie daje pewności zatrudnienia. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu jest już zarejestrowanych 527 osób bez pracy, posiadających tytuł magistra.

   Osoby z wyższym wykształceniem są grupą, w której obecnie najszybciej rośnie bezrobocie. W ciągu roku ich liczba zwiększyła się o 25 proc. Tylko około 30 proc. z nich to kobiety. W większości to ludzie młodzi, którzy jeszcze nigdy nie pracowali, a tym samym nie mają tak wymaganego przez pracodawców doświadczenia. Co czwarty to ubiegłoroczny absolwent. Najwięcej, bo ponad 100 z nich legitymuje się ukończeniem uczelni ekonomicznych. Są wśród nich zarówno absolwenci akademii ekonomicznych, jak i różnego rodzaju szkół kształcących na kierunku marketingu i zarządzania. Ponad 80 proc. z nich to kobiety. - Już od kilku lat osoby z wykształceniem ekonomicznym przodują w tych statystykach. Skończył się boom na magistrów o takich specjalnościach. Natomiast powstało wiele uczelni kształcących w tym kierunku - uważa kierownik Wydziału Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu Barbara Adamuszek.
   Kolejna duża grupa bezrobotnych absolwentów to nauczyciele różnych specjalności. Przeważnie są to kobiety, Najczęściej to nauczycielki klas młodszych, pedagodzy szkolni, przedszkolanki oraz historycy. Wśród mężczyzn najczęściej bez pracy poza ekonomistami są prawnicy. W rejestrach urzędu pracy jest ich ponad 10. Po kilku zarejestrowanych to osoby o wykształceniu związanym z budownictwem oraz politologów.
   Nadal bardzo rzadko na listach bezrobotnych absolwentów spotyka się lekarzy, filologów języków obcych, szczególnie tych zachodnioeuropejskich i informatyków. Jeżeli już, to są to tylko jednostkowe przypadki i przeważnie stosunkowo szybko w porównaniu ze specjalistami z innych zawodów znajdują zatrudnienie. - W przypadku wielu zawodów ważne są różnego rodzaju uprawnienia. Dlatego jeżeli nawet mamy oferty pracy dla osób o takich specjalnościach, to bezrobotni nie spełniają dodatkowych warunków. Podobnie jest z osobami starszymi, a przez dłuższy czas bezrobotnymi, którzy z powodu niewykonywania zawodu tracą te uprawnienia - podkreśla Barbara Adamuszek. - W najlepszej sytuacji są bezrobotni, którzy mają kilka różnych specjalności albo ci, którzy biegle znają język angielski lub niemiecki.
(PAZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski