OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Magnus Carlsen, zwycięzca turnieju Grand Chess Tour w Zagrzebiu.
Magnus Carlsen, zwycięzca turnieju Grand Chess Tour w Zagrzebiu. Fot. Arun Sankar/AFP/East News
Norweg Magnus Carlsen wygrał w Zagrzebiu turniej Grand Chess Tour w szachach szybkich i błyskawicznych. Jan-Krzysztof Duda zajął siódme miejsce.

W niedzielę norweski arcymistrz nie był już tak skuteczny, jak dzień wcześniej, gdy wygrał wszystkie dziewięć partii, ale i tak utrzymał bezpieczną przewagę nad rywalami. Z dorobkiem 26 punktów wyprzedził o 3,5 pkt startującego pod flagą FIDE Rosjanina Jana Niepomniaszczego oraz o 4 pkt reprezentanta Francji Alirezę Firouzję.

Duda zgromadził 16,5 pkt, dzieląc siódmą lokatę z byłym mistrzem świata Hindusem Viswanathanem Anandem. Pula nagród turnieju wynosiła 175 tys. dolarów. Zwycięzca otrzyma 40 tys.

W punktacji cyklu Grand Chess Tour, po dotychczas rozegranych zawodach w Bukareszcie, Warszawie i Zagrzebiu, prowadzenie objął Caruana - 20 pkt. Drugie miejsce zajmuje Duda - 18, a trzecie Richard Rapport z Rumunii - 17,75 pkt.

Ostatnie dwa turnieje Grand Chess Tour odbędą się w listopadzie i w grudniu w amerykańskim St. Louis.