Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makroelementy – chlor

(DD)
Bogate w chlor są sery podpuszczkowe oraz wędliny
Bogate w chlor są sery podpuszczkowe oraz wędliny Fot. 123RF
Zdrowie na talerzu. Ze względu na zapotrzebowanie organizmu składniki mineralne dzieli się na dwie grupy: makroelementy i mikroelementy (pierwiastki śladowe).

Makroelementy są to pierwiastki, których dzienne zapotrzebowanie przekracza 100 mg. Dzienne zapotrzebowanie na mikroelementy nie wynosi więcej niż 100 mg. Do makroelementów zalicza się: chlor, wapń, chlor, magnez, fosfor, potas, sód.

Chlor występuje wraz z sodem i potasem w złożonych związkach chemicznych. Reguluje równowagę kwasowo-zasadową, wspomaga procesy usuwania toksycznych produktów przemiany materii przez wątrobę. Chlor występuje przede wszystkim w płynach ustojowych – w największych ilościach znajduje się w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz w tkankach.

Odkłada się w skórze, tkance podskórnej i w kościach. Jony chloru wraz sodem w organizmie człowieka odpowiadają za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego i równowagi kwasowo-zasadowej, uczestniczą w regulacji gospodarki wodnej. Ich obecność w żołądku warunkuje wytwarzanie kwasu solnego, a obecność w ślinie aktywuje enzym amylazę, dlatego umiarkowanie posolone potrawy są łatwiej trawione.

Chlor w postaci chlorku potasu i chlorku sodu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca. Bierze udział w trawieniu, pomaga utrzymać sprężystość ciała. Pierwiastek wchłaniany jest głównie w jelicie cienkim, a wydalany przede wszystkim z moczem, ale też z potem.

Niedobór chloru w organizmie może wystąpić przy nadmiernym poceniu się, wymiotach lub uporczywych biegunkach – osłabieniu ulega wówczas system równowagi ustrojowej.

Dlatego sportowcom i osobom ciężko pracującym fizycznie zaleca się podawanie napojów z dodatkiem 0,1-0,2 proc. NaCl. Jednak nadmiar chloru w postaci NaCl nie jest wskazany ze względu na chorobę nadciśnieniową.

Głównym źródłem tego pierwiastka jest sól kuchenna. Bogate w chlor są też wędliny i sery podpuszczkowe. Chlor w produktach spożywczych występuje w postaci chlorku sodu, a jego przyswajanie jest ściśle związane z sodem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski