Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mało się szczepi

SYP
Jak wynika z danych olkuskiego Sanepidu, w powiecie olkuskim w ubiegłym roku zaszczepiły się na grypę 2142 osoby. Przed dwoma laty, kiedy pojawiła się grypa typu A/H1N1 zaszczepiły się 3453 osoby. Rok wcześniej tylko 2563 mieszkańców powiatu olkuskiego.

POWIAT OLKUSKI. Niestety spada liczba osób, które szczepią się przeciwko grypie

- Spośród osób, które zaszczepiły się na grypę w ubiegłym roku sporo, bo aż 780, to osoby powyżej 65 roku życia, u których występuje większe ryzyko powikłań pogrypowych. Najwięcej, bo 1202 zaszczepione osoby mają od 15 do 64 lat, a dzieci do 14 roku życia zaszczepiło się zaledwie 160 - wylicza Małgorzata Stańczak, rzecznik prasowy olkuskiego Sanepidu. Jedyną gminą w powiecie olkuskim, która refunduje starszym mieszkańcom część kosztów szczepień jest Bukowno. Pod koniec ub. roku na grypę zaczepiło się 130 mieszkańców Bukowna, którzy ukończyli 60 lat. Magistrat sfinansował połowę kosztów szczepienia. Przeznaczono na ten cel 4 tys. zł. Taka akcja jest prowadzona od trzech lat. Przed trzema laty do olkuskiego starostwa powiatowego trafiło 248 szczepionek przeciwko grypie, które trafiły do starszych mieszkańców powiatu. Jednak była to jednorazowa akcja, która nie jest kontynuowana.

Szacuje się, że w Polsce na grypę szczepi się tylko 8 proc. mieszkańców, w Małopolsce 3,5 proc., a w powiecie olkuskim zaledwie 1,8 proc. mieszkańców. Szczepienia przeciwko grypie, choć zalecane przez lekarzy nadal są mało popularne. - Warto pamiętać o tym, że przygotowane na ten sezon szczepionki na grypę uodparniają także na wirusa grypy typu A/H1N1- mówi Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Tymczasem ilość zachorowań rośnie. Od początku roku do olkuskiego Sanepidu zgłoszono już 288 przypadków zachorowań na grypę oraz infekcje grypopochodne. Przez cały ub. rok było tylko 114 zgłoszeń. Zwiększeniu zachorowalności sprzyja nietypowa, jak na tę porę roku utrzymująca się od prawie dwóch tygodni odwilż.

Epidemiolodzy przyznają, że spora część osób, które chorują na grypę może być zarażona wirusem typu A/H1N1, zauważają jednak, że w 99 proc. zachorowań przebiega bez powikłań, a tylko 0,25 proc. zakażonych może mieć problemy zagrażające życiu. Zwiększone ryzyko zarażenia się grypą spowodowaną wirusem A/H1N1 występuje wśród osób przewlekle chorych na choroby układu oddechowego oraz osób z chorobami krążenia, które słabiej bronią się przed wirusem. Podobnie, jak kobiety w ciąży, u których przebieg choroby jest ostrzejszy niż w przypadku zwykłej grypy. (SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski