Małopolanie Roku 2016 - profesor i legenda „S” [ZDJĘCIA]

Małopolanie Roku 2016 - profesor i legenda „S” [ZDJĘCIA]

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Małopolanie Roku 2016 - profesor i legenda „S” [ZDJĘCIA]
1/7
przejdź do galerii

©Fot. Adam Wojnar

Wyróżnienia/Kraków. Prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, i Mieczysław Gil, legenda nowohuckiej „Solidarności”, otrzymają tytuły Małopolan Roku 2016, przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Prof. Jacek Purchla został wyróżniony „w uznaniu zasług dla przybliżania Polakom kultury i sztuki środkowoeuropejskiej i światowej oraz kultywowania, upowszechnienia i promocji kultury polskiej”.

W uchwale nadającej mu tytuł Małopolanina Roku 2016 znalazło się też przypomnienie, że prof. Jacek Purchla jest obecnie przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieczysław Gil został doceniony za „walkę o niepodległą Rzeczpospolitą oraz pracę na rzecz budowy demokratycznego państwa”.

Mieczysław Gil był przewodniczącym Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność” i małopolskiej „Solidarności”, a po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajki w Nowej Hucie i Małopolsce, za co został skazany na cztery lata więzienia. W wolnej Polsce był posłem, senatorem i radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo