Małopolska. Będzie zakaz palenia węglem w Skawinie, Krzeszowicach, Tarnowie, Oświęcimiu i Rabce Zdroju?

Pog
Kolejne gminy mogą przyjąć swoje uchwały antysmogowe, które zakażą używania węgla
Kolejne gminy mogą przyjąć swoje uchwały antysmogowe, które zakażą używania węgla UMWM
Udostępnij:
Skawina, Tarnów, Oświęcim oraz Rabka-Zdrój, a także Krzeszowice, to kolejne małopolskie gminy, które zamierzają wprowadzić na swoim terenie lokalne uchwały antysmogowe. Chodzi o ograniczenia stosowania paliw stałych, przede wszystkim węgla.

FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują

W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia drewnem i węglem w celach grzewczych. Do stolicy Małopolski mogą niedługo dołączyć kolejne gminy województwa, które również szykują się do wprowadzenia swoich uchwał antysmogowych. Sam Kraków nie wyeliminuje bowiem smogu. O ile powietrze w Krakowie po ponad roku obowiązywania zakazu nieco się poprawiło, to jednak smog nie zna granic i żeby z nim walczyć, podobne zakazy trzeba wprowadzić w innych gminach.

Takim rozwiązaniem zainteresowane są Skawina, Oświęcim, Tarnów, Rabka-Zdrój i Krzeszowic. - Bardzo się cieszę, że kolejne małopolskie samorządy nie tylko respektują regionalną uchwałę antysmogową, ale chcą pójść o krok dalej. Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku, pokazuje, że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu – mówił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz podczas spotkania z przedstawicielami powyższych gmin.

Plan ograniczania i odchodzenia od węgla

Jednym z zadań województwa małopolskiego w ramach Programu ochrony powietrza jest opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, zgodnych z już obowiązującymi regulacjami. Gotowe są już wstępne wytyczne. Najważniejsze propozycje, to:

  • Zachowanie terminów wynikających z uchwały antysmogowej: obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno do końca 2022 r., - obowiązek wymiany pieców 3. i 4. klasy na węgiel i drewno do końca 2026 r.;
  • Zakaz instalacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel - od 1 stycznia 2022 r.;
  • likwidacja wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych – do 31 grudnia 2029 r.;
  • Przeprowadzenie przez gminy analizy skali ubóstwa energetycznego do 30 czerwca 2022 r. (zgodnie z Programem ochrony powietrza);
  • Utworzenie lokalnych programów dopłat do wymiany pieca oraz osłonowego (dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania) dla najuboższych mieszkańców.

– Radni Gminy Skawina już w marcu 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną w sprawie opracowania lokalnych przepisów antysmogowych. O tym, jak ważny jest to dla nas problem, niech świadczy fakt, że nie było wówczas ani jednego głosu przeciw – mówi wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg. – Fakt, że samorząd wojewódzki opracowuje jednolite zasady dla lokalnych uchwał antysmogowych, jest zatem dla nas dużym ułatwieniem: możemy być na przykład pewni, że podjęte przez nas zobowiązania będą zgodne z przepisami wojewódzkimi, krajowymi i unijnymi - dodaje.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz dodał, że lokalne uchwały antysmogowe powinny być oparte o rządowy program dopłat "Czyste powietrze". Skutecznością w pozyskiwaniu subwencji z tego programu mogą się poszczycić zwłaszcza te gminy, w których działają ekodoradcy zatrudnieni w ramach projektu LIFE "Małopolska w zdrowej atmosferze". Natomiast Program ochrony powietrza zobowiązuje także wszystkie samorządy lokalne, by od 1 stycznia 2021 roku uruchomiły punkt obsługi Programu Czyste Powietrze. W wielu gminach taki punkt doradczy już działa.

Gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, mogą liczyć na preferencje finansowania w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Będzie zakaz palenia węglem w Skawinie, Krzeszowicach, Tarnowie, Oświęcimiu i Rabce Zdroju? - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kłamstwo...tylko przychodzi noc w Krakowie a dymią jak w piekle!

T
Tylko w drodze referendum

Czy zapytano o zdanie mieszkańców tych gmin? Bo "sądzę, że wątpię"...

R
Rhw

La la la la ......... !

Co to za durne zakazy ! ZAKAZAMI NIC SIĘ NIE ZAŁATWI ! WIĘKSZOŚĆ TYCH CO PALĄ W PIECACH I CO WĘGLEM CZY DREWNEM NIE MAJĄ INNEJ MOŻLIWOŚCI! WYGODNIEJ JEST NA PILOCIE PIECA GAZOWEGO CZY ELEKTRYCZNEGO USTAWIĆ ŻĄDANĄ TEMPERATURĘ NIŻ IŚĆ DO KOTŁOWNI PALIĆ WĘGLEM CZY DREWNEM USUWAĆ POPIÓŁ PÓŹNIEJ SIĘ MYĆ CZY KĄPAĆ ! DURNE ZAKAZY BO WIELU LUDZI PO PROSTU NIE STAĆ NA ZMIANĘ ALBO NIE MA INFRASTRUKTURY NP LINII GAZU DO KTÓREJ MOGLI BY SIĘ PODŁĄCZYĆ !

PYTAM JUŻ KTÓRYŚ RAZ PO CO TA DURNA PROPAGANDA EKO ! TRZEBA TYM LUDZIOM ZMIENIĆ TE PIECE, POPRZEZ PODŁĄCZENIE NP . GAZU ALBO UPUSTY NA PRĄD ! Zakazy to nawet nie głupota tylko skończony kretynizm oderwanych od rzeczywistości i realów życia POLITYKÓW CZY URZĘDNIKÓW !

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie