MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: dobry klimat dla małych i średnich

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Raport PARP. Według europejskiego urzędu statystycznego, Małopolska należy do 28 najdynamiczniej rozwijających się regionów całej Unii. PKB województwa od początku dekady wzrósł o jedną trzecią, aż o 20 proc. zwiększyła się liczba działających na naszym terenie przedsiębiorstw.

W tym samym czasie Polska jako całość zanotowała wzrost niemal dwukrotnie mniejszy, a pozostała część Unii - zerowy lub wręcz się cofała.

Dobry klimat dla rozwoju biznesu potwierdza nie tylko zeszłoroczny prestiżowy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości, ale i analiza przeprowadzona ostatnio przez ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Według najświeższych badań, Małopolska pozostaje jednym z niewielu (dokładnie: czterech) województw w kraju, w których powstaje więcej firm niż się likwiduje. Zarazem systematycznie spada u nas liczba przedsiębiorstw ogłaszających upadłość.

Eksperci wzięli pod lupę sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, sprawdzając jak radziły sobie w ostatnich dwóch latach w kluczowych kategoriach, m.in. pod względem liczby aktywnych firm, zarobków czy ryzyka prowadzenia działalności.

My, przedsiębiorczy

Sytuacja gospodarcza w Małopolsce okazuje się ponadprzeciętnie korzystna, a wynika to nie tylko z wrodzonej przedsiębiorczości Małopolan, ale i prowadzonej przez samorząd województwa aktywnej polityki gospodarczej, polegającej na pobudzaniu przedsiębiorczości oraz stwarzaniu jak najlepszych warunków działania i rozwoju firm już istniejących.

Samorząd postawił przy tym na innowacyjność, z wykorzystaniem potencjału krakowskich uczelni. Dzięki temu Małopolska w czasach światowego kryzysu i polskiego spowolnienia zanotowała wysoką, drugą na tle pozostałych regionów, dynamikę wzrostu gospodarczego. W poprzedniej perspektywie unijnej - 2007-2013 - powstało ponad 60 tys. nowych przedsiębiorstw, awansowaliśmy z 10. na 7. miejsce w statystyce PKB na mieszkańca.

Jak czytamy w raporcie PARP, w Małopolsce na 1000 mieszkańców działa 50,3 aktywnych przedsiębiorstw - to mocno powyżej średniej krajowej (47,80). Ponadprzeciętnie rosną też zarobki w małych i średnich firmach - przez lata nasz region lokował się pod tym względem w dole krajowej tabeli, w 2013 r. awansował dokładnie na sam jej środek i od tego czasu dalej pnie się w górę. Średnie wynagrodzenia w małych firmach doszły do 3 tys. zł brutto, a w średnich przekroczyły mocno 4 tys., co jest jednym z najlepszych wyników w Polsce. Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu zawdzięcza region najwyższy poziom zatrudnienia w historii III RP i najniższy wskaźnik bezrobocia.

Optymiści

PARP przeanalizowała również województwa pod względem atmosfery dla biznesu. Okazuje się, że średni przedsiębiorcy uznają nasz region za najbardziej przyjazny w kraju - nie widzą zagrożeń dla swej działalności, z optymizmem patrzą w przyszłość. W grupie małych przedsiębiorstw wygrało województwo podlaskie, ale Małopolska znalazła się znów w czołówce. To nasze najlepsze wyniki od chwili, gdy PARP zaczęła prowadzić badania MŚP, czyli od 1995 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski