MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Jednego dnia przebadano 20 tys. kierowców pod kątem trzeźwości i narkotyków. Ile osób straciło prawo jazdy?

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Od 14 marca br. obowiązują przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu między innymi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości
Od 14 marca br. obowiązują przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu między innymi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości Policja
W poniedziałek 18 marca, w godzinach od 6 do 9 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili cykliczne wojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Na zawartość alkoholu przebadanych zostało blisko 20 tys. kierujących ujawniając 25 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 3 prowadzących pojazd pod wpływem narkotyków.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Konfiskata pojazdu

Ponadto przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu między innymi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Konfiskacie podlega pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku popełnienia następujących przestępstw w ruchu lądowym:

Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).

Sprowadzenia katastrofy, sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprowadzenia bezpośrednio niebezpieczeństwa katastrofy lub wypadku komunikacyjnego, albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu:

  • znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy
  • w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

Recydywa drogowa

W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

W przypadku gdy sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolska. Jednego dnia przebadano 20 tys. kierowców pod kątem trzeźwości i narkotyków. Ile osób straciło prawo jazdy? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski