Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Liga Antysmogowa: wielka ucieczka mieszkańców małopolskich gmin do źródeł odnawialnych. Królują pompy ciepła z fotowoltaiką

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W gminach Małopolski szybko rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, zwłaszcza pompami ciepła z fotowoltaiką. Można na ich zakup i montaż uzyskać wsparcie z różnych źródeł, co sprawia, że w czasach drożejącej energii oraz gazu, węgla i pelletu inwestycja taka ma sens większy niż kiedykolwiek. Jeszcze wspanialsze efekty daje w parze z termomodernizacją budynku.

- Dla wielu właścicieli domów i mieszkań rozpoczął się okres intensywnych kalkulacji, jak zabezpieczyć się przed podwyżkami oraz jak realnie obniżyć koszty ogrzewania na przyszłość. Nie ukrywajmy, zmiana źródła ogrzewania czy termoizolacja budynku to spora inwestycja. Warto więc sięgnąć po dostępne programy dotacyjne i ulgi, a możliwości jest wiele

– radzi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego, które jest od początku partnerem naszej Ligi Antysmogowej.

W jej ramach staramy się motywować mieszkańców gmin Małopolski do korzystania z dotacji na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła, oferowanych w ramach państwowego programu Czyste Powietrze oraz programów lokalnych. Dotąd taka inwestycja miała sens przede wszystkim prozdrowotny i proekologiczny, dzisiaj jest również silnie uzasadniona ekonomicznie.

Wicemarszałek przypomina, że ulga termomodernizacyjna pozwala właścicielowi budynku na odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na wymianę źródła ciepła, termoizolację czy montaż paneli fotowoltaicznych. Z kolei „Czyste Powietrze”, ogólnopolski program dopłat, pomaga wymienić bezklasowe piece i ocieplić domy. Ponadto trwa nabór do programu „Moje ciepło” pozwalający uzyskać wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach.

- Wszystkim nam zależy na lepszej przyszłości, na zdrowym powietrzu i czystym środowisku – dla nas i dla naszych dzieci. Mamy narzędzia, aby chronić zasoby i przywracać równowagę środowiska naturalnego. Trzeba je tylko wykorzystać!

– przekonuje wicemarszałek Małopolski.

Silna Małopolska w Czystym Powietrzu

W ogłoszonym właśnie kolejnym ogólnopolskim rankingu gmin, których mieszkańcy korzystają (lub nie) z dopłat z programu Czyste Powietrze (za I kwartał 2022), najlepsze wyniki osiągnęli mieszkańcy Pomorza, ale w ścisłej czołówce znalazło się też siedem gmin z Małopolski, najwyżej (w pierwszej dwudziestce): Igołomia-Wawrzeńczyce, Bystra-Sidzina, Nowe Brzesko i Łukowica.

- Liczba złożonych wniosków w tym programie jest ściśle związana z aktywnością samorządów. Tam, gdzie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie aktywnie pomagają mieszkańcom, widać efekty. Dlatego zachęcamy gminy do tworzenia punktów obsługi i zatrudniania ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom poprawić efektywność energetyczną domu i wypełnić wniosek o dotację

– komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który od początku współtworzy z nami Ligę.

Zwraca uwagę, że od początku 2022 r. zakaz używania najbardziej emisyjnych kotłów obowiązuje w województwie śląskim. Mieszkańcy tego regionu radzą sobie w Czystym Powietrzu całkiem dobrze: w pierwszej pięćdziesiątce rankingu za I kwartał 2022 r. znalazło się 12 gmin. Od 2023 r. zakazy używania kopciuchów zaczną obowiązywać także w Małopolsce oraz na Mazowszu i w Łódzkiem. Dwa ostatnie województwa umieściły w pierwszej pięćdziesiątce rankingu tylko po jednej gminie.

Mieszkańcy gmin z Małopolski złożyli w sumie drugą (po Ślązakach) największą liczbę wniosków do programu w I kwartale - blisko 5000 (Ślązacy prawie 6,4 tys.). Na tym tle znacznie gorzej radzi sobie Podkarpacie, gdzie obowiązują takie same przepisy antysmogowe, jak na Śląsku. Najwyżej notowana gmina regionu sąsiadującego z Małopolską (Kuryłówka) zajęła dopiero 231 miejsce.

Na co wymienić kopciucha

Właściciele domów w Małopolsce coraz intensywniej interesują się odnawialnymi źródłami energii. Powody są nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne: ceny węgla, drewna, gazu, pelletu oszalały. Zwykle latem można było kupić węgiel taniej niż zimą, a teraz kosztuje on ponad 3 tys. zł za tonę. To trzykrotnie więcej od stawek oferowanych przez kopalnie Polskiej Grupy Górniczej. Ale ten towar znika w kilka sekund. Sytuację ma poprawić państwowy program dopłat (zwany już „Węglem na kartki”), w ramach którego każde gospodarstwo będzie miało prawo kupić do 3 ton węgla po 966,60 zł za tonę. Prawo nie oznacza jednak pewności zakupu…

Jeśli krajowym kopalniom uda się przed tegorocznym sezonem grzewczym dostarczyć milion ton węgla więcej niż w 2021 r., to będzie sukces. Tymczasem z objętej embargiem Rosji sprowadzaliśmy ok. 10 mln ton rocznie. Większość tego węgla spalały gospodarstwa domowe i małe ciepłownie.

Nic dziwnego, że skokowo wzrosło zainteresowanie wymianą źródeł ciepła na takie, które z jednej strony zapewnią tanią energię, a z drugiej – pozwolą chronić klimat i zdrowie. Zmiana jest ogromna: Przez pierwsze trzy lata programu największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe. Od początku 2022 r. popularność gazu zaczęła jednak gwałtownie spadać – z 47 proc. w styczniu do 26 w kwietniu, właściciele “kopciuchów” coraz częściej wybierali zaś pompy ciepła: od stycznia do kwietnia udział tego rozwiązania we wnioskach o dopłaty z Czystego Powietrza wzrósł 17 do 49 procent!

Liga Antysmogowa Partner Główny

Małopolska Liga Antysmogowa: wielka ucieczka mieszkańców małopolskich gmin do źródeł odnawialnych. Królują pompy ciepła z fotowoltaiką
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski