Małopolska w grupie C

Redakcja
Dla inwestorów - na siódmym miejscu (INF. WŁ.) Dopiero siódme miejsce zajmuje Małopolska w rankingu atrakcyjności województw dla inwestorów. Ranking został sporządzony przez gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Ranking mało przyjemny

Ranking mało przyjemny

Dla inwestorów - na siódmym miejscu

 (INF. WŁ.) Dopiero siódme miejsce zajmuje Małopolska w rankingu atrakcyjności województw dla inwestorów. Ranking został sporządzony przez gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
 Szesnaście województw zostało podzielone na cztery grupy. W grupie A - województw o bardzo wysokiej atrakcyjności dla inwestorów znalazło się Mazowsze i Śląsk. W grupie B - skupiającej województwa o wysokiej atrakcyjności są: wielkopolskie, pomorskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. Województwa o średniej atrakcyjności - czyli grupa C - to: małopolskie, lubuskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i opolskie. Niska atrakcyjność dotyczy grupy D, czyli województw: warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
 Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę m.in.: wielkość produkcji przemysłowej (Małopolska - zajęła 4. miejsce), udział w eksporcie (6. miejsce), zmiany w strukturze własności w przemyśle oraz nowoczesne technologie. Autorzy rankingu stwierdzają, że województwo mazowieckie zdecydowanie góruje nad innymi regionami, a dysproporcja może się coraz bardziej zwiększać. Przyznają, że Śląsk reprezentują przestarzałe gałęzie przemysłu, ale nadal jest to miejsce niezwykle atrakcyjne do inwestowania kapitału.
 Komentuje JANUSZ SEPIOŁ, wicemarszałek województwa małopolskiego:
 - Z niechęcią patrzę na ten ranking - nie jest przyjemne znaleźć się w grupie województw o średniej atrakcyjności dla inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że raport został sporządzony na danych częściowo już nieaktualnych, a jego autorzy uprzywilejowali niektóre kryteria. Na przykład pominięto atrakcyjność turystyczną czy stopę bezrobocia, które są mocną stroną Małopolski. Także pewne oceny są dyskusyjne; mam wątpliwości, czy województwo pomorskie ma dogodne połączenia komunikacyjne, a to uznano za jego mocną stronę.
 Przyznam, że sam zrobiłem sobie podsumowanie za lipiec 1999 - lipiec 2000, które pokazuje, kto zrobił postęp, a kto jest słabszy niż rok temu. Z tego porównania widać wyraźnie, że: Mazowsze oddala się od innych województw z porażającą prędkością, nic się nie dzieje w Wielkopolsce, słabną województwa łódzkie i śląskie. Małopolska nie miała żadnych szans na pierwszą trójkę, ale w grupie B mamy szansę się znaleźć. Na przykład na Pomorzu powstało w ubiegłym roku 157 firm z kapitałem zagranicznym, a w Małopolsce - 176.

(GEG)

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie