Ranking mało przyjemny
Ranking mało przyjemny
Dla inwestorów - na siódmym miejscu
(INF. WŁ.) Dopiero siódme miejsce zajmuje Małopolska w rankingu atrakcyjności województw dla inwestorów. Ranking został sporządzony przez gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Szesnaście województw zostało podzielone na cztery grupy. W grupie A - województw o bardzo wysokiej atrakcyjności dla inwestorów znalazło się Mazowsze i Śląsk. W grupie B - skupiającej województwa o wysokiej atrakcyjności są: wielkopolskie, pomorskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. Województwa o średniej atrakcyjności - czyli grupa C - to: małopolskie, lubuskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i opolskie. Niska atrakcyjność dotyczy grupy D, czyli województw: warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę m.in.: wielkość produkcji przemysłowej (Małopolska - zajęła 4. miejsce), udział w eksporcie (6. miejsce), zmiany w strukturze własności w przemyśle oraz nowoczesne technologie. Autorzy rankingu stwierdzają, że województwo mazowieckie zdecydowanie góruje nad innymi regionami, a dysproporcja może się coraz bardziej zwiększać. Przyznają, że Śląsk reprezentują przestarzałe gałęzie przemysłu, ale nadal jest to miejsce niezwykle atrakcyjne do inwestowania kapitału.
Komentuje JANUSZ SEPIOŁ, wicemarszałek województwa małopolskiego:
- Z niechęcią patrzę na ten ranking - nie jest przyjemne znaleźć się w grupie województw o średniej atrakcyjności dla inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że raport został sporządzony na danych częściowo już nieaktualnych, a jego autorzy uprzywilejowali niektóre kryteria. Na przykład pominięto atrakcyjność turystyczną czy stopę bezrobocia, które są mocną stroną Małopolski. Także pewne oceny są dyskusyjne; mam wątpliwości, czy województwo pomorskie ma dogodne połączenia komunikacyjne, a to uznano za jego mocną stronę.
Przyznam, że sam zrobiłem sobie podsumowanie za lipiec 1999 - lipiec 2000, które pokazuje, kto zrobił postęp, a kto jest słabszy niż rok temu. Z tego porównania widać wyraźnie, że: Mazowsze oddala się od innych województw z porażającą prędkością, nic się nie dzieje w Wielkopolsce, słabną województwa łódzkie i śląskie. Małopolska nie miała żadnych szans na pierwszą trójkę, ale w grupie B mamy szansę się znaleźć. Na przykład na Pomorzu powstało w ubiegłym roku 157 firm z kapitałem zagranicznym, a w Małopolsce - 176.
(GEG)
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?