Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. W szpitalach zajetych jest ponad 65 proc. łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Wolnych respiratorów w czwartek było raptem 14

PD
grzegorz olkowski/ polskapresse
Liczba nowych przypadków koronawirusa rośnie w zatrważającym tempie. Ostatnimi czasy nie ma dnia, by nie padł nowy niechlubny rekord zakażeń. Ze szczególnie dramatyczną sytuacją zmaga się Małopolska. W Szpitalu Uniwersyteckim – największej placówce w regionie od przeszło tygodnia brakuje miejsc dla najciężej chorych. Z ostatnich danych biura prasowego wojewody wynika również, że w całym województwie wczoraj wolnych było raptem... 14 respiratorów.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Czarny scenariusz mówiący o tym, że w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie braknie miejsc dla pacjentów z najcięższym przebiegiem koronawirusa spełnił się przeszło tydzień temu. Oddział Intensywnej Terapii pęka w szwach. Limit 20 łózek został dawno osiągnięty, w miarę możliwości władze szpitala tworzą jednak kolejne takie miejsca, by żaden z pacjentów nie został bez pomocy.

Możliwości te są jednak ograniczone ponieważ jak mówił nam w ubiegłym tygodniu dyrektor SU zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent do respiratora może być podłączony wyłącznie na Oddziale Intensywnej Terapii, który posiada do tego odpowiednie uprawnienia.

To jednak nie koniec złych wieści z danych udostępnionych w czwartek przez małopolski urząd wojewódzki wynika że na 63 dostępnych w regionie respiratorów dla pacjentów z COVID-19 zajętych było aż 49 z nich. Czy od tamtego momentu co się zmieniło? Nie wiadomo. Do momentu publikacji tego tekstu nie uzyskaliśmy odpowiedzi od biura prasowego wojewody o ile w najbliższych dnia zwiększy się liczba stanowisk do intensywnej terapii oraz ilu pacjentów na ten moment wymaga takiego leczenia.

Ile miejsc w szpitalach?

Niewiadomą są także dostępne w szpitalach miejsca dla zakażonych miejscach. Wiadomo tylko tyle, że te w obliczu rosnącej liczby przypadków w naszym województwie tworzone są na gwałt. W sumie w całej Małopolsce do leczenia chorych z koronawirusem zgodnie ze stanem na czwartek przygotowanych zostało 778 miejsc.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej opublikowanych w piątek wynikało z kolei, że zajętych było 509 z nich. Należy mieć jednak na uwadze, że WSSE publikuje dane zbiorcze z ostatniej doby, a liczba pacjentów wymagających leczenia szpitalnego zmienia się niemal z minuty na minutę.

O bardziej szczegółowe dane poprosiliśmy więc służby wojewody. Chcieliśmy otrzymać zestawienie, w którym wyszczególnione zostałoby, ile miejsc zostało przygotowanych w danym szpitalu, a ile na dzień przygotowania tego dokumentu jest zajętych.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że „dane te dynamicznie się zmieniają. Nie będziemy udostępniać ich w taki sposób”.

Tymczasem ust dyrektora SU, Marcina Jędrychowskiego, padła nawet sugestia, aby pomyśleć o tworzeniu tymczasowych sal szpitalnych w takich obiektach jak np. Tauron Arena.

- Gdyby to ode mnie zależało, zastanawiałbym się nad tym, w której krakowskiej szkole czy sali amfiteatralnej lub ewentualnie nawet w Tauron Arenie, należałoby już w tym momencie szykować potencjalne łóżka dla potencjalnych pacjentów. A my nadal podejmujemy działania mające na celu wytworzenie pewnej liczy łóżek w obrębie istniejących szpitali - mówił Jędrychowski na antenie TVN24. Podkreślał, że szpitalne łóżka dla chorych na COVID-19 zapełniają się "zanim jeszcze powstaną".

Stwierdzenie to odzwierciedla sytuacja jaka miała miejsce w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Przypomnijmy, zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego od 5 października do utworzenia oddziałów specjalnych zobowiązane zostały bowiem wszystkie szpitale powiatowe. Niestety część z nich nie zdążyła się przygotować, w efekcie w innych placówkach medycznych zaczyna brakować miejsc.

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, jako w jednym z pierwszych, oddział covidowy uruchomiono w poniedziałek. Liczący 16 łóżek oddział został już zapełniony. Korzystający z niego pacjenci wymagają intensywnego leczenia i wspomagania tlenem, podawane są im leki przeciwzapalne i antybiotyki.

Na oddziale w Nowym Targu utworzono też jedno miejsce z respiratorem, gotowe na pacjenta ze wskazaniami do intensywnej respiratoterapii w asyście dyżurnych anestezjologów, jednocześnie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej wydzielono 4 miejsca dla pacjentów covidowych. Te ostatnie cztery już są zajęte.

Dlatego najpóźniej w poniedziałek 12 kwietnia nowotarski oddział covidowy będzie powiększy się o kolejne 40 łóżek, czyli łącznie z łóżkami obserwacyjnymi będziemy mieć 60 łóżek dla pacjentów covidowych. To odpowiedź na wytyczne Wojewody Małopolskiego, że każdy szpital powiatowy czy wojewódzki powinien 10 procent łóżek przeznaczyć dla pacjentów chorych na COVID 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski