Małopolskie leśne mikołajki – zimowa lekcja przyrody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Wspólnie z Województwem Małopolskim przygotowaliśmy „Małopolskie leśne mikołajki” – akcję edukacyjną w formie zimowej lekcji przyrody dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu. ZOBACZ ZDJĘCIA W GALERII!

W ramach organizowanego przez nas wydarzenia, które odbyło się 8 grudnia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jastrzębi, dwie grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 imienia gen. Józefa Bema z Tarnowa miały okazję uczestniczyć w prawdziwej zimowej lekcji przyrody z edukatorami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Poznały sposoby poprawnego dokarmiania ptaków w zimie. Wzięły również udział w warsztatach, na których samodzielnie przygotowały smakołyki dla ptaków.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia!

Zobacz wideorealcję!

Kule tłuszczowe dla ptaków - zrób to sam!

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia kul tłuszczowych dla ptaków.
- Jest to świetny pokarm dla bogatek czy modraszek, ale chętnie jest też spożywany przez inne ptaki. Kula tłuszczowa to nic innego jak ziarno, które jest złączone spoiwem. Dobrym i w miarę tanim spoiwem jest smalec. To wysokoenergetyczny składnik, który szczególnie zimą jest ptakom potrzebny - mówi Tomasz Gawlik z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, który prowadził zajęcia.
Każdy może przygotować takie kule we własnym domu. Wystarczy włożyć smalec do większego naczynia i wymieszać z ziarnami, by powstała w miarę gęsta masa. Następnie należy uformować kule i włożyć je do karmników.

Prócz tego najmłodsi mieli okazję popisać się swoimi zdolnościami plastycznymi podczas warsztatów tworzenia świątecznych ozdób z drewna i szyszek. Zimowej lekcji przyrody towarzyszyło wiele atrakcji, wśród nich warto wymienić choćby możliwość pstryknięcia sobie zdjęcia w leśnej fotobudce czy wspólne pieczenie kiełbasek.

– Lekcja przyrody w świątecznej oprawie była wspaniałą okazją do naładowania energetycznych baterii i wspólnej zabawy przy tworzeniu ekologicznych ozdób podczas warsztatów kreatywnych. Dzięki opowieściom przyrodników dzieci mogły poznać bliżej świat dzikich zwierząt i zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, byśmy byli wrażliwi na otaczającą nas naturę i pomagali jej ze świadomością, co jest dla niej dobre, a co złe – podsumował wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Bezpłatne zajęcia przyrodnicze dla chętnych

- Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i umawianie grup na bezpłatne zajęcia przyrodnicze. Warsztaty, połączone z wycieczką po atrakcjach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, na pewno będą niezapomnianym przeżyciem dla ich uczestników - zaprasza Marcin Guzik, dyrektor ZPKWM. - Oprócz prowadzenia warsztatów, spotykamy się również z dziećmi i młodzieżą z okolicznych szkół, jak i z teremu całej Małopolski. Odbywają się u nas zajęcia, podczas których opowiadamy o przyrodzie, ale także o krajobrazie, zagospodarowaniu przestrzennym, o tym, w jaki sposób możemy chronić i wpływać na krajobraz. Jest to jeden z tematów, którym zajmują się parki krajobrazowe. W Małopolsce mamy 11 parków krajobrazowych, które zajmują bardzo dużą część naszego województwa. Aż sześć parków znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, trzy parki w okolicy Pogórza, a dwa w Beskidach. Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich wychowawców, którzy mogą zaproponować swoim klasom wycieczkę do naszego ośrodka edukacji przyrodniczo-leśnej.

Partnerem głównym akcji „Małopolskie leśne mikołajki” jest:

Małopolskie leśne mikołajki – zimowa lekcja przyrody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie