Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Tele-Anioły dbają o zdrowie i bezpieczeństwo niesamodzielnych seniorów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Opaski życia jeszcze w tym roku trafią do 5 tys. osób
Opaski życia jeszcze w tym roku trafią do 5 tys. osób Aneta Zurek / Polska Press
Pierwsi Małopolanie otrzymali już specjalne opaski życia, umożliwiające szybki kontakt ze specjalistami całą dobę czuwającymi nad ich stanem zdrowia. Jeszcze w tym roku pod skrzydła Tele-Anioła trafi 5 tys. osób.

Małopolski Tele-Anioł to projekt przygotowany przez urząd marszałkowski. Jego celem jest m.in. objęcie zdalną opieką najstarszych i ciężko chorych seniorów, którzy mieszkają samotnie i nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Żeby zapewnić im bezpieczeństwo oraz szybką i fachową pomoc, każdy z nich otrzyma specjalną opaskę na rękę. Dzięki niej w łatwy sposób skontaktuje się ze specjalistami czuwającymi nad jego stanem zdrowia.

Urządzenia do zdalnej opieki stworzyła firma Comarch. Opaski dedykowane seniorom są lekkie, łatwe w obsłudze i działają podobnie jak telefony komórkowe. Jeśli chory będzie wymagał pomocy Tele-Anioła, wystarczy, że przez trzy sekundy przytrzyma czerwony przycisk SOS, a urządzenie automatycznie połączy go z pracownikiem centrum teleopieki.

– W telecentrum, które mieści się w Suchej Beskidzkiej przez 24 godziny na dobę dyżurują na dwóch liniach ratownicy medyczni. Ich zadaniem jest odbieranie zgłoszeń z przycisków SOS i podejmowanie decyzji, czy w danej sytuacji wystarczy uspokoić pacjenta, czy zawiadomić kogoś z jego bliskich, czy też konieczne jest wezwanie na miejsce pogotowia– tłumaczy Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego, jednego z realizatorów projektu. – W centrum zatrudniony jest także psycholog i asystenci teleopieki, z którymi nasi podopieczni mogą po prostu porozmawiać o swoich problemach i uzyskać wsparcie – dodaje.

Oprócz przycisku SOS, opaski życia zostały wyposażone także w lokalizator GPS, czujniki mierzące tętno oraz wykrywające niebezpieczne upadki. W sytuacji, gdy urządzenie rozpozna, że doszło do niepokojącego zdarzenia np. nagłego wzrostu ciśnienia, pracownicy telecentrum zostaną o tym zaalarmowani i będą mogli natychmiast zareagować.

Pierwsze Tele-Anioły trafiły już do małopolskich seniorów. Na razie zdalną opieką zostało objętych ok. 70 osób, a rekrutacja cały czas jest otwarta. Jeszcze w tym roku urząd marszałkowski chce przekazać opaski 5 tys. osób. Kolejne 5 tys. urządzeń zostanie rozdanych na przełomie 2019 i 2020 roku.

– Dzięki temu projektowi pomoc będą mogły otrzymać osoby niepełnosprawne, które mają problemy z przemieszczaniem się czy seniorzy, którzy cierpią na wielochorobowość, depresję, schizofrenię – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

Żeby skorzystać z teleopieki niezbędne jest złożenie specjalnego wniosku. Są one przyjmowane m.in. w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Krakowie przy ul. Racławickiej 56. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 17. "Bajgiel"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski