Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy receptę na aktywną starość

Majka Lisińska-Koziołmajka
Uczestnicy konferencji pokazali czerwoną kartkę cukrowi w diecie
Uczestnicy konferencji pokazali czerwoną kartkę cukrowi w diecie Fot. archiwum
Inicjatywa. Akademia Zdrowego Stylu Życia to projekt dla seniorów realizowany w Polsce, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii i we Włoszech.

Projekt przeprowadzono w ramach europejskiego programu ACTIVE I - Healthy Active Living for Well-Aged Adults - „Zdrowy i aktywny styl życia seniorów”. W polskiej edycji programu, organizowanej w Krakowie przez Stowarzyszenie PLinEU udział wzięło ponad 100 osób. Najstarsi uczestnicy projektu mieli ponad 80 lat i regularnie uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych, warsztatach kulinarnych oraz uczyli się różnych technik relaksacyjnych.

Kilka dni temu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się konferencja „Trzy filary zdrowego stylu życia”, zorganizowana przez Stowarzyszenie PLinEU na zakończenie projektu. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób: seniorów, ekspertów, przedstawicieli organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych.

Konferencję otwarła Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, która zaprezentowała działania miasta skierowane do seniorów. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Vetulani, który wygłosił wykład pt. „W zdrowym ciele, zdrowy mózg”.

- Starość powoduje wystąpienie wielu zmian strukturalnych i czynnościowych, upośledzających funkcjonowanie organizmu. Szybkość i jakość procesu starzenia można jednak w __dużej mierze kontrolować - mówił profesor. Badania pokazują, że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń fizycznych dziennie przez pięć dni w tygodniu zmniejsza znacząco ryzyko: zawału, wylewu, nadciśnienia, cukrzycy, ostreoporozy. Jest to więc najprostsza i najważniejsza rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić. Uczestnicy konferencji mogli skorzystać z bezpłatnych porad: trenerów, dietetyczki (w tym z pomiarów tkanki tłuszczowej i analizy składu ciała) oraz wziąć udział w warsztatach relaksacyjnych.

Przypomnijmy, że głównym celem projektu było pokazanie seniorom, w jaki sposób wprowadzać w życie dobre nawyki związane z aktywnością fizyczną, dietą i zdrowiem emocjonalnym. - Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania - mówi Katarzyna Piecuch ze Stowarzyszenia PLinEU, koordynatorka projektu. - Okazało się, że pomimo coraz szerszej oferty bezpłatnych zajęć dla seniorów, w __Krakowie wciąż jeszcze brakuje kompleksowych programów prozdrowotnych dla osób starszych.

Seniorzy biorący udział w projekcie podkreślali, że potrzebują regularnych zajęć związanych z różnymi aspektami zdrowego stylu życia (zwłaszcza zajęć ruchowych), dostosowanych do ich wieku i możliwości.

Ważnym aspektem tego typu programów jest również integrowanie i pobudzanie aktywności społecznej seniorów. Dla wielu osób udział w projekcie stał się inspiracją do podejmowania różnych aktywności: Małgorzata zaczęła regularnie uprawiać slow jogging i przygotowuje się do udziału w maratonie, Krystyna założyła o-siedlowy Uniwersytet Trzeciego Wieku, Irena zapisała się na basen. Większość uczestników i uczestniczek spotyka się nadal (organizują wspólne wycieczki, chodzą na tańce), mimo iż program się zakończył.

Na www.plineu.org/akademia można pobrać materiały, m.in. instrukcje ćwiczeń gimnastycznych, mini-książkę kucharską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski