Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton po „wyspach”

Marek Długopolski
Odkrywanie Beskidu Wyspowego. Miejska Góra, Łopień i Potaczkowa - góry czekają.

Emocjonująca sobotnia nocna wyprawa na Miejską Górę, spokojny dzienny marsz na Łopień w niedzielę, a we wtorek spacer na Potaczkową. Nie można też zapomnieć o niedzielnym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej w Limanowej. W najbliższe dni na odkrywców tajemnic Beskidu Wyspowego czeka sporo wyzwań.

Nocą na Miejską Górę

Miejską Górę zdobywano już w świetle słońca i blasku księżyca. - O każdej porze dnia i nocy jest z niej niezapomniany widok - podkreśla zawsze Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, a jednocześnie gospodarz sobotniej wyprawy.

Wędrówka odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść w sobotę na miejsce zbiórki, a to znajduje się na limanowskim rynku. Piechurzy wyruszą o godz. 21. Na szczyt poprowadzi ich rozświetlony, 37-metrowy Krzyż Jubileuszowy, a także szlaki niebieski i żółty. Trasa nie jest nadto męcząca.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. Po niej wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę. Nie zabraknie konkursów m.in. z wiedzy o Beskidzie Wyspowym. Oczywiście z nagrodami.

Choć trasa nie jest zbyt długa, warto pamiętać o zabraniu nie tylko dobrych górskich butów, ciepłego ubrania, płaszczy przeciwdeszczowych, ale także czołówek i latarek. Przyda się też woda do picia i parę kanapek.

W niedzielę Limanowa kusi zaś Ogólnopolskim Festiwalem Piosenki Turystycznej (Park Miejski).

W dzień czeka Łopień

Gdy w niedzielny poranek słońce zacznie wychylać się zza malowniczych „wysp”, odkrywcy ruszą na podbój Łopienia. Czy wędrówka na 961 m n.p.m. będzie trudna?

- Spokojny marsz nie powinien zająć więcej niż trzy godziny - mówi Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark. - Szlak na Łopień jest bardzo przyjemny, rodzinny. Nikomu nie sprawi najmniejszego kłopotu - dodaje Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra. I zgodnie zaznaczają, że złaz na Łopieniu to doskonała okazja, aby poznać najcenniejsze skarby regionu, zarówno te skryte w górach, jak i w dolinach.

I ta wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest również bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy w niedzielę przyjść - lub przyjechać - na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się przed Urzędem Gminy w Tymbarku. Piechurzy wyruszą nie o godz. 9, a o godz. 8. Na szczyt doprowadzi ich szlak czarny. Warto wspomnieć, że z Tymbarku na Łopień prowadzi także Szlak Papieski - tymi malowniczymi ścieżkami niegdyś wędrował ksiądz Karol Wojtyła ze studentami.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. Nie zabraknie tradycyjnego konkursu wiedzy o Beskidzie Wyspowym. - Będzie też sporo niespodzianek - zachęcają gospodarze niedzielnego spotkania. Odkrywcy wyłonią ze swego grona najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę - z Polski i zagranicy. Będą występy zespołów regionalnych i muzycznych oraz pokazy ratownictwa prowadzone przez GOPR i straż pożarną. I tutaj gospodarze złazu przygotowali kulinarne niespodzianki. Powrót z Łopienia szlakiem zielonym do Chyszówek na przełęcz Rydza Śmigłego.

Wybierając się na Łopień warto pomyśleć nie tylko o dobrych górskich butach, ale także o wodzie do picia, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Do plecaka warto też zapakować płaszcze przeciwdeszczowe.

Złoto Łopienia

Niegdyś na Łopieniu było tak dużo złota, że wielkie samorodki wykopywały pasące się krowy. - Niestety, to tylko legendy - mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

Choć złota na Łopieniu raczej nie znajdziemy, to narzekać na brak bogactw nie będziemy. Są tu bowiem liczne jaskinie, a także uroczyska i mokradła. Piękna jest też rozległa polana na szczycie. Pod Ostrysem ma zaś znajdować się wejście do jaskini, która doprowadzi aż na Mogielicę...

- Warto zdobyć Łopień, warto też przyjechać w nasze strony, i to na dłużej. Mamy czyste powietrze i doskonałe tereny do uprawiania turystyki - zapraszają Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark i Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra.

V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, godz. 17-22.

20 sierpnia - Raciechowice (plac przy Urzędzie Gminy).

27 sierpnia - Limanowa(Park Miejski).

13 sierpnia - Limanowa

Ogólnopolski Festiwal PiosenkiTurystycznej - Park Miejski.

15 sierpnia - Potaczkowa

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim, godz. 9) - szlak czarny- Adamczykowa - szlak czarny- Potaczkowa - szlak czarny i zielony - Niedźwiedź.

20 sierpnia - Łyżka

Łukowica (zbiórka koło kościoła, godz. 9) - szlak zielony - Pępówka - szlak zielony - Łyżka - szlak zielony - Siekierczyna.

27 sierpnia - Mogielica

Zalesie (zbiórka na parkingu- początek trasy narciarskiej na Mogielicę, godz. 8) - szlak zielony - szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK - Mogielica - szlak żółty - Słopnice - Zaświercze.

3 września - Ćwilin

Gruszowiec (zbiórka koło baru, godz. 9) - szlak niebieski - Ćwilin - szlak żółty - Czarny Dział- bez szlaku - Kasina Wielka- Przymiarki.

10 września - Lubogoszcz

Mszana Dolna(zbiórka w Parku Miejskim, godz. 9) - szlak zielony- Lubogoszcz - szlak czerwony i czarny - Schronisko „Baza Lubogoszcz” - szlak czerwony- Mszana Dolna.

17 września - Mszana Dolna

VII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”(Park Miejski).

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski