Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz kłopoty ze spłatą kredytu? Państwo ci pomoże. Do czasu

(GEG)
Prawo. Osoby, które będą miały kłopoty ze spłatą kredytu mieszkaniowego, otrzymają pomoc finansową państwa. Przepisy regulujące udzielanie takiego wsparcia wejdą za trzy miesiące.

Ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, Sejm uchwalił na swoim ostatnim posiedzeniu minionej kadencji 9 października. W ubiegłym tygodniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy wejdą w życie 90 dni po ich opublikowaniu, a więc w lutym przyszłego roku.

Niektórych decyzja prezydenta mogła nieco zaskoczyć, bo w swojej kampanii obiecywał specjalną pomoc dla frankowiczów. Podpisana przez niego ustawa dotyczy także spłacających kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich, ale ci wcale nie są zadowoleni z proponowanych w ustawie rozwiązań. Nowe regulacje to bowiem tylko czasowe wsparcie, nie ma w nim mowy o przewalutowaniu kredytów we frankach i umorzeniu części należności (to przewidywał projekt, który utknął w Sejmie).

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, o pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego (bez względu na to, czy to złotówkowy czy w walucie obcej) będą się mogli starać ci, którzy stracą pracę i otrzymają status bezrobotnego. Prawo do pomocy zyskają także osoby, które na miesięczną ratę na zakup mieszkania lub budowę domu muszą przeznaczyć więcej niż 60 proc. miesięcznych dochodów. Wnioski w tej sprawie przyjmowane będą do końca grudnia 2018 roku.

Będący w trudnej sytuacji finansowej otrzymają do 1,5 tys. zł miesięcznie na spłatę kredytu mieszkaniowego. Jednak takie wsparcie będzie możliwe tylko przez 1,5 roku. Do tego otrzymane pieniądze trzeba będzie później zwrócić w całości.

Jedynym zyskiem jest to, że od otrzymanego od państwa wsparcia nie będą naliczane żadne odsetki. Zwrot musi się rozpocząć do dwóch lat od udzielenia wsparcia, należność do spłaty można będzie rozłożyć na osiem lat.

Za nową formę pomocy dla kredytobiorców odpowiedzialny jest Bank Gospodarstwa Krajowego. To w jego strukturach powstanie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który kwotą 600 mln zł zasilą banki komercyjne.

Rozpatrywaniem wniosków o udzielenie pomocy zajmie się Rada Funduszu Wsparcia. W jej kompetencjach będzie leżeć także umarzanie niektórych zobowiązań kredytobiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski