Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszynka

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Spytałem znajomego profesora (etnografa), kto powinien definiować, czym jest „dobro narodu”. Odpowiedział, że większość Polaków.

Zwróciłem uwagę, że owa większość domaga się np. darmowej antykoncepcji, albo całkowitego zniesienia daniny na TVP. - Nie wszystko podlega głosowaniu - odparł, a ja nie stałem się mądrzejszy.

Inny profesor (historii) powiedział mi, że na hasło „dobro narodu” ma przed oczami sceny z „Triumfu woli” Leni Riefenstahl. Widzi wspólnotę, która przeraża: właśnie ona stworzyła Auschwitz. Znamy jednak przecież inne wspólnoty. Weźmy tę, która zgromadziła się w 1979 roku na terenie byłego obozu Auschwitz, by słuchać słów Jana Pawła II o niezbywalnej ludzkiej godności. Ta wspólnota dekadę później obaliła komunizm.

Nie oznacza to, że wspólnotę z parteitagu tworzyły same diabły, a wspólnotę z Brzezinki - same anioły. I tu, i tu byli „zwykli ludzie”. Kochający rodzice, życzliwi sąsiedzi, rzetelni pracownicy potrafią zatem tworzyć wspólnoty wspaniałe - i wspólnoty groźne.

Widać, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na przywódcach. To oni rozpalają emocje, dobre lub złe, to oni kierują wspólnotę ku określonym celom - pięknym lub szpetnym. Wiele zależy od tego, jak sami postrzegają świat: czy są go ciekawi, czy się go boją. Czy widzą w innych braci - czy raczej wrogów.

Przypomina mi się dowcip z czasów PRL - o tym, jak w reakcji na poręczną elektryczną maszynkę do golenia wynalezioną na Zachodzie Breżniew kazał swym naukowcom stworzyć konkurencyjny automat. Sowieccy akademicy wymyślili zasilaną spalinowym silnikiem skrzynię z okrągłym otworem i wirującymi brzytwami wewnątrz. Z instrukcji wynikało, że wystarczy włożyć głowę do środka, a urządzenie doskonale każdego wygoli. Naukowcy z Zachodu zwrócili uwagę, że przecież każdy ma inną twarz, inny kształt nosa i podbródka, inne policzki, inny rozstaw oczu, inne czoło. - Tak, ale tylko za pierwszym razem - odparli dumni Sowieci.

Fundamentalne, jak sądzę, pytanie dzisiaj brzmi: czy dopasowywać ludzkie twarze do rzekomo idealnego kształtu jednej maszynki do golenia, czy też próbować stworzyć maszynkę uwzględniającą całe bogactwo ludzkich twarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski