MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 w Małopolsce dla ponad 24,6 tys. zdających. Ostatnie ułatwienia po pandemii, nowa formuła dla techników

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. W całej Małopolsce - jak dowiadujemy się w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie - przystąpi do niej 24 tys. 687 tegorocznych absolwentów liceów i techników. Maturalne zmagania młodzi ludzie rozpoczną we wtorek 7 maja o godzinie 9 - egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Teraz mają czas na ostatnie przygotowania i powtórki, jak i na opanowanie stresu - w czym stara się pomóc Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Matura 2024 w Krakowie i Małopolsce

W samym Krakowie matura zbliża się wielkimi krokami dla 7 tys. 674 młodych ludzi, którzy będą opuszczać mury swoich szkół średnich. Pośród nich jest 5 tys. 246 uczniów liceów i 2 tys. 428 osób kończących naukę w technikach. Do grona tegorocznych maturzystów dołączą też absolwenci z wcześniejszych lat, którzy ponownie podejdą do egzaminów, chcąc poprawić swoje wyniki. Takich zdających w całej Małopolsce będzie 4 tys. 647, w tym w samym Krakowie - ponad 2 tysiące.

Matura to faktycznie najważniejszy egzamin w życiu?

- Jest to ważny egzamin, ponieważ jego wynik decyduje o przyjęciu na studia. Więc warto starać się osiągnąć jak najwyższy wynik, aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie na studia - odpowiada Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Przy czym w kolejnych latach jest jeszcze możliwość podwyższania wyników z jednego lub kilku egzaminów. Nie ma ograniczenia co do tego, ile razy można ponownie przystąpić do zadawania egzaminu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że zmieniają się wymagania na egzaminie wraz z np. zmieniającą się podstawą programową - zaznacza dyrektor.

Jeśli chodzi o tegorocznych maturzystów, to - tak jak zdających rok temu - wciąż obowiązują ich ustalone, ograniczone wymagania egzaminacyjne, a nie cała podstawa programowa. Zmniejszenie wymagań w stosunku do podstawy programowej to pokłosie pandemii i nauczania zdalnego. Jest to ostatni rok, kiedy egzamin maturalny będzie przeprowadzany na podstawie okrojonych wymagać. Dopiero od 2025 r. ma powrócić matura na bazie pełnej podstawy programowej.

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę?

Aby zdać maturę, absolwent musi otrzymać co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym w części pisemnej oraz ustnej. Maturzyści 2024 niezmiennie mają też obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, bez progu zaliczenia. Obowiązek uzyskania co najmniej 30 proc. punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych pojawi się dopiero od przyszłego roku.

Dodajmy, że w tym roku najchętniej wybierane przez maturzystów w Krakowie przedmioty do zdawania na poziomie rozszerzonym to kolejno:

  • język angielski
  • matematyka
  • język polski
  • biologia
  • geografia
  • chemia.

W ubiegłym roku maturę w nowej formule 2023 zdawał pierwszy rocznik licealistów, którzy skończyli przywrócone czteroletnie ogólniaki. Teraz natomiast formuła 2023 będzie obowiązywać także maturzystów ze szkół technicznych - pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.

Czas do rozpoczęcia egzaminów już poważnie się kurczy, a wraz z tym wzrasta stres egzaminacyjny. Zdający są pod opieką swoich szkół, po których stronie jest odpowiednie przygotowanie. Ale też komisje egzaminacyjne publikują teraz materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które mogą pomóc w okiełznaniu emocji i stresu przed maturą.

"W życiu przydają się wszystkie style radzenia sobie ze stresem, ale najbardziej korzystny i efektywny jest styl zadaniowy nastawiony na rozwiązanie problemu, a potem skoncentrowany na emocjach. Najmniej korzystny jest styl oparty na unikaniu" - między innymi taką informację mogą znaleźć maturzyści - jak i ich rodzice - w materiałach, które zostały przygotowane przez specjalistów na zlecenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a opublikowane teraz na stronie internetowej OKE w Krakowie.

Fachowcy wskazują, że młodzi ludzie na czekający ich egzamin maturalny powinni spojrzeć jak na zadanie. "Owszem trudne, ale wykonalne. Pamiętaj, nie Ty jeden/jedna i ostatni/ostatnia zmagasz się z taką sytuacją. Skup się na tym zadaniu, żeby jak najlepiej je wykonać. Zastanów się, jakiej wiedzy i umiejętności użyć, aby zadanie jak najlepiej zrealizować" - czytamy w opublikowanym poradniku.

Specjaliści odradzają zwlekanie z uczeniem się, ale też wskazują, że nie powinno się mieć pesymistycznego poglądu na
swoje zdolności. Podpowiadają, by m.in. poszukać informacji, jak przebiega egzamin maturalny, opracować realny plan powtórek materiału, systematycznie uczyć się do egzaminu i zrezygnować z mniej ważnych rzeczy - na rzecz właśnie uczenia się do matury, a także myśleć pozytywnie o swoich zdolnościach.

Dla tych, którym w maju egzamin dojrzałości nie pójdzie zgodnie z ich oczekiwaniami, jest pewne pocieszenie. Uczniowie, którzy nie zdadzą egzaminu z tylko jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub ustnej, będą mogli przystąpić do matury poprawkowej w sierpniu, a tym samym zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia w turze uzupełniającej.

Dyrektor OKE w Krakowie przypomina jeszcze, że każdy ma prawo do odwołania od uzyskanych wyników na maturze - jeśli się z nimi nie zgadza.

- Każdy ma prawo złożyć wniosek o wgląd do pracy. Maturzysta zapoznaje się jeszcze raz ze swoimi rozwiązaniami i dwa dni po terminie wglądu ma prawo złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów. Przy czym ważne jest, żeby wskazać konkretne zadania i napisać uzasadnienie, dlaczego zdający nie zgadza się z tym wynikiem - mówi nam Lech Gawryłow, dyrektor OKE w Krakowie. Jak przyznaje, co roku nie brakuje osób, które składają odwołania, a nawet rośnie ich liczba.

Polacy czytają więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski