MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura BIOLOGIA rozszerzona 2024 - arkusz CKE, odpowiedzi. Co było na maturze z biologii rozszerzonej 14 maja?

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Matura rozszerzona z biologii. Arkusz CKE i odpowiedzi
Matura rozszerzona z biologii. Arkusz CKE i odpowiedzi CKE/Tomasz Czachorowski
14 maja uczniowie, którzy wyrazili taką chęć, przystąpili do egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania pojawiły się na egzaminie? Jak relacjonują nam uczniowie, na tegorocznej maturze z biologii pojawiły się pytania m.in. dotyczące układu dokrewnego (hormonalnego), wirusów czy ekologii. Po godzinie 14:00 w tym artykule opublikujemy arkusz CKE z zadaniami oraz proponowane odpowiedzi.

Matura rozszerzona z biologii 2024

W tym artykule opublikujemy arkusz CKE z zadaniami oraz proponowane odpowiedzi od ekspertów "Matematyka Gryzie".

Matura z biologii 2024. Jak poradzili sobie uczniowie?

- Ogólnie napisanie tej matury zajęło mi dwie godzinki, aczkolwiek jak już sprawdzałam zadania drugi raz, to tak naprawdę do większości zadań albo coś jeszcze dopisywałam, albo zmieniałam odpowiedzi (nawet w ostatniej minucie, na szczęście na dobrą odpowiedź), więc wykorzystałam cały czas na tym egzaminie - mówiła nam z kolei Julia Dec z I LO w Krakowie.

18-latka uważa, że kilka z zadań było nietypowych. - Mimo że zrobiłam dużo zadań w życiu, to nigdy się z takimi nie spotkałam, były nowe dla mnie - wyjaśniła krakowska maturzystka. Za jedno z takich zadań uważa to związane z wirusem HIV, dość szczegółowe.

- Mało było pytań ze zwierząt, a bardzo dużo było z genetyki. Dużo zadań dotyczyło materiału z czwartej klasy - podsumowała Julia.

Maturzystka z „Nowodworka” zapamiętała też, że na egzaminie pojawiło się trochę zadań z hormonów (jedno z nich o sprzężeniu ujemnym), jedno ze struktury białek, jedno dotyczące biochemii. W jeszcze innym zadaniu trzeba było uzasadnić, że mitochondria są organellami półautonomicznymi. Z genetyki na egzaminie była krzyżówka.

Julia ocenia, że ta matura nie była prosta. - I w porównaniu z poprzednim rokiem była naprawdę ciężka. Na każde pytanie odpowiedziałam, ale co do niektórych zadań nie jestem pewna odpowiedzi, moi koledzy i koleżanki też sami nie wiedzą, czy dobrze napisali - mówiła nam.

To kolejna maturzystka, która w przyszłości chce zostać lekarzem. Przed Julią teraz jeszcze dwa inne egzaminy na poziomie rozszerzonym - z matematyki i chemii.

Na tegorocznej maturze z biologii pytania dotyczące układu dokrewnego (hormonalnego), wirusów, z ekologii

Maciej Stachnik z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, który planuje studiować medycynę, był jednym z maturzystów, którzy we wtorek przystąpili do egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym.

- Wczorajszy egzamin - angielski, dwujęzyczny - był dla mnie trochę gorszy, ale dzisiaj na biologii było dobrze. Myślałem w sumie, że biologia będzie trochę trudniejsza - mówił nam na gorąco po tym egzaminie krakowski maturzysta.

Z sali Maciej wyszedł jako trzeci. Jak nam relacjonował, rozwiązywał zadania przez niecałe dwie godziny, a później jeszcze sprawdzał odpowiedzi.

- Było kilka pytań, co do których miałem wątpliwość, czy dobrze sformułowałem odpowiedź - przyznawał też 19-latek. - Generalnie było dużo więcej człowieka (anatomii człowieka) niż myślałem, że będzie - sądziłem, że pojawi się dużo więcej roślin w pytaniach. Te pytania z anatomii nie były trudne, były łatwe, ale w poprzednich latach było ich mniej - podsumował.

Jak wymieniał Maciej, na tegorocznej maturze z biologii pojawiły się pytania m.in. dotyczące układu dokrewnego (hormonalnego), wirusów, z ekologii.

- Z roślin mieliśmy np. zadanie, w którym trzeba było sformułować wniosek na podstawie doświadczenia, dotyczące buku zwyczajnego - drzewa. Przy tym było też pytanie z budowy nasiona - opowiadał nam absolwent VI LO. - Było też jedno, trochę podchwytliwe zadanie z wirusem HIV. Była w nim budowa odwrotnej transkryptazy - to jest enzym, który ma zmienić RNA wirusa na DNA podczas zakażenia komórki. I do tego było polecenie: były zaznaczone obszary tego enzymu i trzeba było podać, jakie te obszary pełnią funkcje podczas tego przepisywania RNA na DNA.

Jeśli chodzi o ekologię, pojawiło się na egzaminie pytanie o konwencję CITES. To Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. W zadaniu była podana definicja tej konwencji i trzeba było zaznaczyć odpowiedź A, B, C lub D - która to jest konwencja

- Było też zadanie o oddziaływaniach antagonistycznych i nieantagonistycznych między roślinami - dodaje Maciej.

Krakowski maturzysta był zaskoczony mniejszą liczbą zadań - trzeba było ich rozwiązać tylko 21, podczas gdy w zeszłych latach i na maturach próbnych zdający mieli ich o trzy więcej.

W internecie również można przeczytać pierwsze komentarze uczniów zdających dzisiaj egzamin maturalny z biologii rozszerzonej. Jak sobie poradzili? Zdania są podzielone:

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z biologii poziom rozszerzony?

Matura z biologii 2024 rozpoczęła się we wtorek 14 maja o godzinie 9:00. Na jej napisanie abiturienci mieli180 minut, czyli 3 godziny. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć 60 punktów.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:

  • zadania wyboru wielokrotnego,
  • zadania typu prawda-fałsz,
  • zadania na dobieranie.

Matura z biologii na poziomie rozszerzonym. Ten przedmiot należy do najczęściej wybieranych
Zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych na egzaminie eksternistycznym z biologii znajdą się m.in.:

  • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu (np. podania nazwy lub cechy) jednym lub kilkoma wyrazami,
  • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia krótkiego tekstu, np. określenia problemu badawczego, sformułowania argumentu, hipotezy lub wniosku, wyjaśnienia związków przyczynowo-skutkowych, przedstawienia opinii na wskazany temat.

Zagadnienia i tematy na maturę z biologii 2024

Biologia jest jednym z przedmiotów, który można zdawać na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała zagadnienia, do których odwoływać będą się zadania na maturze z biologii. Są to:

  • biologia komórki,
  • różnorodność i funkcjonowanie organizmów,
  • genetyka i ewolucja,
  • biologia środowiska.

To, jak wyglądają arkusze można sprawdzić klikając w link: matura z biologii 2023. Ponadto w Informatorze można sprawdzić szczegółowe wymagania, zasady oceniania oraz przykładowe zestawy zadań.

Warto zaznaczyć, że w tym roku egzamin z biologii na poziomie rozszerzonym jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie według podstawy programowej.

Za poprawne wykonanie wszystkich zadań, których liczba waha się między 20 a 25, można uzyskać 60 punktów. Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności.

Zadania egzaminacyjne z biologii. To pojawi się na maturze

Przykładowe zadania egzaminacyjne:

Ogłoszenie wyników matury z biologii już w lipcu

Wyniki matur zostaną ogłoszone we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30 w systemie ZIU dostępnym na stronie www.wyniki.edu.pl. W tym samym dniu szkoły wydadzą uczniom świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski