Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matura próbna arkusz CKE JĘZYK POLSKI 2023. OKE w Krakowie: Warto zmierzyć się z zadaniami i z czasem na ich rozwiązanie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Próbną maturę piszą w Krakowie m.in. uczniowie XLIII Liceum Ogólnokształcącego
Próbną maturę piszą w Krakowie m.in. uczniowie XLIII Liceum Ogólnokształcącego Wojciech Matusik
Od 6 do 8 grudnia przyszli maturzyści w całej Polsce mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i przekonać się, nad czym jeszcze muszą popracować - przystępując do tzw. próbnej matury. Przygotowała ją Centralna Komisja Egzaminacyjna, arkusze egzaminacyjne są ujednolicone dla całego kraju. Szkoły nie mają obowiązku przeprowadzania próbnej matury, a uczniowie - brania w niej udziału. Ale specjaliści gorąco zachęcają, by tego testu nie unikać. Jednocześnie CKE wyjaśnia, że próbne egzaminy powinny być wskazówką dla uczniów i nauczycieli, natomiast nie powinno się wpisywać za nie ocen do dziennika.

Matura próbna z polskiego 2023/2024 – arkusz CKE i odpowiedzi

Matura próbna z języka polskiego grudzień 2023. Jakie były zadania?

Na środowej próbnej maturze z języka polskiego uczniowie mieli m.in. odpowiedzieć na pytania odnoszące się do dwóch podanych tekstów. Na podstawie tekstu „Alchemia słowa” Jana Parandowskiego należało wyjaśnić, na czym polega wada słowa pisanego, a Na podstawie tekstu Davida Diringera „Alfabet, czyli klucz do dziejów ludzkości” - sformułować argument potwierdzający myśl: pismo nadaje wiedzy ludzkiej trwałość.

Pojawiło się też zadanie brzmiące: „David Diringer oraz Jan Parandowski w swoich tekstach odnoszą się do kultury Chin. Rozstrzygnij, czy te odniesienia pełnią taką samą funkcję w argumentacji przedstawionej w każdym z tekstów. W uzasadnieniu odpowiedzi odwołaj się do obu tekstów.” Zdający mieli także na podstawie obu tekstów napisać notatkę syntetyzującą (60–90 wyrazów) na temat: znaczenie słowa pisanego dla kultury.

W teście historycznym pojawiły się pytania odnoszące się do fragment tekstu Lucjusza Anneusza Seneki „O życiu szczęśliwym” oraz fragment Pieśni XII Jana Kochanowskiego.

W arkuszu maturzyści znaleźli też np. grafikę przedstawiającą wydany 25 laty temu znaczek pocztowy dotyczący Dziadów cz. III Mickiewicza, na którym widać płomyki świec i krzyż, a także cytat: „Nazywam się Milijon”. „Zinterpretuj obraz na powyższym znaczku w kontekście problematyki Dziadów cz. III Adama Mickiewicza. W odpowiedzi uwzględnij dwa elementy graficzne widoczne na tym obrazie” - tak brzmiało zadanie dla piszących. Kolejne pytanie odnosiło się do przytoczonego dłuższego fragmentu wypowiedzi Konrada z Dziadów cz. III.

Maturzyści mieli także wskazać, w której z trzech lektur obowiązkowych - „Kordian”, „Potop” i „Wesele” - występuje topos oblężonej twierdzy oraz uzasadnić odpowiedź.

W arkuszu z testem młodzi ludzie znaleźli także pytania odnoszące się np. do fragmentu wiersza „Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej” Kazimierza Przerwy-Tetmajera („Czy podany fragment wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera wpisuje się w nastrój końca XIX wieku?”), a także „Dżumy” Alberta Camus i „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

Jeśli chodzi o wypracowanie, piszący próbną maturę 2023/2024 mogli wybrać między następującymi tematami:

  1. Niebezpieczeństwo idealizowania rzeczywistości.
  2. Wierność tradycji a szukanie nowych dróg – różne postawy życiowe.

W swojej pracy mieli się odwołać do lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych w arkuszu egzaminacyjnym, a także do innego utworu literackiego (mógł to być również utwór poetycki) oraz wybranych kontekstów.

Próbna matura 2023/2024

- Radziłabym każdemu uczniowi wykorzystać tę szansę i spróbować zmierzyć się z czasem na napisanie egzaminu. Przekonać się, jak należy rozłożyć siły. To też okazja, żeby poznać typy zadań - bo na pewno podobne pojawią się w maju - mówi dr Maria Krystyna Szmigel, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Dalej: jest zasadnicza różnica między przeglądaniem arkuszy w ramach przygotowań do matury, a ich pisemnym wypełnianiem. Warto sprawdzić, czy umie się zgrabnie - a także czytelnie - zapisać to, co się wie - przekonuje.

Jak podkreśla wicedyrektor OKE, każdy, kto będzie pisał maturę próbną, uzyska informację zwrotną, w czym jest dobry, a co wciąż wymaga pracy, jakich zadań jeszcze nie jest w stanie rozwiązać.

Grudniowa próbna matura (w Formule 2023) z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez CKE obejmuje egzaminy z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Zdający zaczynają swoje zmagania z zadaniami z arkuszy w środę (6 grudnia) egzaminem z języka polskiego, który trwa 240 minut. W czwartek, 7 grudnia, będą zdawać matematykę (180 minut), a na koniec, 8 grudnia - język obcy nowożytny (120 minut).

Uczniowie generalnie zaczynają pisać egzamin każdego dnia o godz. 9, ale można też było dopasować porę egzaminu do pracy szkoły i w niektórych placówkach zdawanie zaczyna się np. już godzinę wcześniej.

Próbne egzaminy maturalne przeprowadzą zainteresowane licea i technika

Dostęp do przygotowanych materiałów dostały z wyprzedzeniem (w poniedziałek) wszystkie szkoły maturalne, w formie elektronicznej, w systemie przeznaczonym dla dyrektorów szkół. Ci decydowali o drukowaniu arkuszy dla uczniów w swojej placówce albo zlecili wydruk firmom zewnętrznym.

To, co napiszą maturzyści podczas tej próby generalnej egzaminu dojrzałości, będą sprawdzali ich nauczyciele. Wyjątek będą stanowić wybrane klasy w wylosowanych szkołach, które pisząc tę próbną maturę, jednocześnie biorą udział w badaniu diagnostycznym na próbie reprezentatywnej. W Krakowie są to klasy z XLIII Liceum Ogólnokształcącego oraz z Technikum Gastronomicznego nr 11 z ul. Zamoyskiego. Prace tych młodych ludzi sprawdzą egzaminatorzy zewnętrzni (tak jak dzieje się to w przypadku już właściwej matury w maju). Wyniki badania diagnostycznego będą znane w lutym, zostaną opublikowane wraz ze wskazówkami egzaminatorów dla maturzystów i nauczycieli.

Warto wiedzieć, że materiały do przeprowadzenia grudniowej próbnej matury będą również zamieszczane na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) oraz stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, zawsze o godzinie 9. To szansa na zmierzenie się z zadaniami egzaminacyjnymi dla uczniów, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w próbnej maturze w szkole (np. chorzy), a także absolwentów z poprzednich lat, którzy np. przymierzają się do poprawiania wyników matury.

Do matury w Formule 2023 w maju przyszłego roku będą przystępować uczniowie klasy IV liceum ogólnokształcącego, klasy V technikum oraz klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Matura próbna z języka polskiego. Arkusze

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski