MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura MATEMATYKA 2024 - arkusz, zadania, odpowiedzi. Funkcje, graniastosłup i prawdopodobieństwo na maturze z matematyki

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Matura z matematyki poziom podstawowy - arkusz, zadania, odpowiedzi
Matura z matematyki poziom podstawowy - arkusz, zadania, odpowiedzi Wojciech Matusik/ CKE
Środa, 8 maja to drugi dzień matur 2024. Tego dnia uczniowie zmagali się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Jak im poszło? "Wydaje mi się, że dla osób, które dobrze się przygotowały – maturę z matematyki można było spokojnie napisać na 100 proc. Moim zdaniem nie była najtrudniejsza - mówi Mateusz z VIII LO w Krakowie." Jakie zadania pojawiły się na maturze z matematyki 2024? W tym materiale znajdziesz arkusz egzaminacyjny CKE z zadaniami i proponowane odpowiedzi.

Matura z matematyki. Rozwiązania zadań i odpowiedzi

Matura 2024, matematyka podstawowa. Jak poradzili sobie uczniowie?

Pierwsze relacje uczniów po egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. Jak im poszło?

- Bardzo dobrze mi dzisiaj poszło. Uważam, że wszystko napisałem okej. Było sporo zadań bardzo podobnych do matur z poprzednich lat – takich bardzo schematycznych. Pojawiło się jednak też kilka pytań, które odbiegały od tych schematów, ale nie były one zbyt ciężkie. Wyszedłem po około 1,5 godz. Oczywiście wszystkie odpowiedzi sprawdziłem kilka razy - mówi Jakub Miękina z klasy 4A z I LO w Krakowie: - Teraz myślę, że moje nastawienie przed jutrzejszym egzaminem z angielskiego jest jeszcze lepsze niż przed matematyką. Myślę, że jutro zupełnie nie powinno być problemu – dodaje maturzysta.

Myślę, że matematyka poszła mi bardzo dobrze i nie ukrywam, że mocno na to liczyłam. Zadania były dosyć typowe. Zdążyłam zrobić cały arkusz dwukrotnie, więc czasu było naprawdę sporo. Niektóre zadania wymagały większego skupienia, aby nie popełnić głupich błędów - mówi Julia z I LO w Krakowie.

- Wydaje mi się, że dla osób, które dobrze się przygotowały – maturę z matematyki można było spokojnie napisać na 100 proc. Moim zdaniem nie była najtrudniejsza. Zadania były dosyć schematyczne i porównywalne do tych, które pojawiły się w ubiegłym roku. Mimo wszystko wydaje mi się, że niektóre zadania były dosyć podchwytliwe i jeżeli nie doczytało się dokładnie polecenia, to mogło się zrobić naprawdę głupi błąd. Ja pisałem egzamin przez ok. godzinę, a drugą godzinę poświęciłem na sprawdzenie odpowiedzi - mówi Mateusz z VIII LO w Krakowie: - Teraz już jest naprawdę pozytywnie. Najtrudniejszy język polski już za mną, dzisiaj matematyka więc teraz będzie już tylko lepiej.

Czy matura z matematyki była prosta? Zdania są podzielone

Nie wszyscy uczniowie byli zadowoleni. W sieci można znaleźć komentarze, które mówią, że matura z matematyki nie była łatwa. Niektórzy uczniowie mają poważne obawy czy zdobędą 30 proc.

Jeśli chodzi o język polski to miałem największy stres - bo to był pierwszy egzamin i trzeba było się dowiedzieć "z czym się to je". O dziwo nie było czego się bać, ponieważ polski był stosunkowo prosty, zwłaszcza rozprawka. Jeśli chodzi o matmę to z nią problemów absolutnie nie mam, więc dzisiaj już nie bałem się zupełnie. Rozmawiałem ze znajomymi i większość mówiła, że całkiem łatwa. Teraz pytanie, jak to będzie jutro z angielskim - mówi nam Mikołaj z ZS w Dobczycach.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z matematyki?

Co pojawi się na maturze podstawowej z matematyki?

W arkuszu egzaminacyjnym możne znaleźć się od 7 do 13 zadań otwartych. Łączna liczba punktów, którą będzie można uzyskać za rozwiązanie zarówno zadań zamkniętych, jak i otwartych, wynosi 46. Zdanie egzaminu maturalnego z matematyki 2024 następuje w momencie uzyskania minimum 30 procent, czyli 14 punktów.

Jakie zadania znajdą się w arkuszu z matematyki?

Jak czytamy w informatorze CKE w arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.
Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:

  • zadania wyboru wielokrotnego
  • zadania typu prawda-fałsz
  • zadania na dobieranie.

Zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdą się m.in.:

  • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli
  • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach
  • zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.

Matura z matematyki: arkusze CKE i zadania. To było na egzaminach

Aby oswoić się z zadaniami maturalnymi z matematyki na poziomie podstawowym, zarówno w formie zamkniętej, jak i otwartej, warto przejrzeć zeszłoroczne arkusze maturalne:
matura z matematyki na poziomie podstawowym (maj 2023)
matura z matematyki na poziomie podstawowym (wrzesień 2022)
matura próbna z matematyki na poziomie podstawowym (grudzień 2022)

Matura 2024 - obowiązkowe egzaminy

W 2024 roku absolwenci obowiązkowo przystępują do czterech egzaminów w części pisemnej:

  • egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
  • egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
  • egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
  • egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym - czytamy na stronie CKE

obowiązkowe są również dwa egzaminy w części ustnej:

  • egzamin z języka polskiego (bez określania poziomu)
  • egzamin z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)

Ogłoszenie wyników matury z języka polskiego już w lipcu

Wyniki matur zostaną ogłoszone we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30 w systemie ZIU dostępnym na stronie www.wyniki.edu.pl. W tym samym dniu szkoły wydadzą uczniom świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

Kiedy matura poprawkowa 2024?

Te osoby, które nie zdadzą jednego przedmiotu, będą mogły go poprawiać w terminie:

  • część pisemna - 20 sierpnia 2024 r. (wtorek), godz. 9:00
  • część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) - 21 sierpnia 2024 r. (środa).

Jednak aby przystąpić do matury poprawkowej, należy złożyć deklarację w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego. Deklaracja stanowi pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, które składa się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone we wtorek 10 września 2024.

Harmonogram egzaminów w terminie dodatkowym

Dodatkowa sesja maturalna dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych bądź losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, została zaplanowana w dniach od 3 do 17 czerwca. W tym czasie będą zdawane egzaminy pisemne. Natomiast egzaminy ustne odbędą się od 10 do 12 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski