Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z polskiego CKE - podstawowa 2023. Co pojawi się na egzaminie [ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI] 4.05.23

oprac.: Anna Nowak
Na napisanie egzaminu uczniowie mają cztery godziny
Na napisanie egzaminu uczniowie mają cztery godziny Przemyslaw Swiderski
W czwartek 4 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na maturzystów czeka nowa formuła egzaminu, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Co znajdzie się w arkuszu? Na jakie zadania należy zwrócić uwagę?

Matura z języka polskiego 2023 w nowej formule. Zmiany w części pisemnej i ustnej

W 2023 roku do matury po raz pierwszy przystępują absolwenci czteroletniego liceum. Uczniów nadal obowiązują wymagania edukacyjne, jednak egzamin przeprowadzony jest w nowej formule (zarówno część pisemna, jak i ustna). Oto najważniejsze zmiany:

  • Wydłużono czas na napisanie egzaminu. Od tego roku uczniowie mają aż 240 minut, czyli 4 godziny. Do tej pory czas na rozwiązanie zadań wynosił 170 minut.
  • Każdy ze zdających otrzymuje dwa arkusze. Pierwszy z nich składa się z części o nazwach „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki”. Z kolei w drugim arkuszu znajduje się wypracowanie, w którym należy uwzględnić dwa utwory literackie (w tym jeden wskazany jako obowiązkowy w liście lektur) oraz dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, historyczne czy społeczne.

Za poprawne wykonanie wszystkich zadań zamkniętych i otwartych zawartych w arkuszach można uzyskać 70 punktów.

Matura 2023. Powrót egzaminów ustnych z języka polskiego

Pod dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid 19 wróciła matura ustna z języka polskiego, która odbywa się między 10 a 23 maja 2023 r. Każdy z uczniów wylosuje zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań:

  1. Pierwsze dotyczy jawnych pytań przygotowanych przez CKE, odnoszących się do lektury obowiązkowej. Jest ich ponad 200.
  2. Drugie dotyczy innych tekstów kultury. Uczniowie otrzymują fragment tekstu językowego, literackiego lub ikonograficznego, na podstawie którego muszą odpowiedzieć na zadanie pytanie i odwołać się do innego utworu literackiego lub tekstu kultury (pytanie niejawne).

Czas egzaminu ustnego nie uległ zmianie. Uczniowie przygotowują się 15 minut, następnie wygłaszają 10-minutowy monolog i przez 5 minut odpowiadają na pytania egzaminatorów. Cała matura ustna z języka polskiego 2023 trwa około 30 minut. Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia wynosi 30. Tyle samo procent należy uzyskać, aby ją zdać.

Zadania egzaminacyjne na poziomie podstawowym. To pojawi się na maturze

To, jak wyglądają arkusze można sprawdzić klikając w link: pokazowe arkusze egzaminacyjne CKE. Ponadto w Informatorze można sprawdzić listę lektur obowiązkowych, szczegółowe wymagania oraz zasady oceniania.

Przykładowe zadania egzaminacyjne:

Przeczytaj fragment raportu Nikołaja Nowosilcowa, szefa carskiej policji, do Wielkiego Księcia Konstantego, gubernatora Królestwa Polskiego.

"Wysłanie więźniów odbyło się w zupełnym porządku i bez zakłócenia spokoju. Przestępcy podczas wywożenia, a nawet w czasie okuwania w kajdany, nie okazywali najmniejszej skruchy".

Czy zachowanie Polaków opisane w podanym fragmencie raportu Nikołaja Nowosilcowa znajduje potwierdzenie w Dziadach części III Adama Mickiewicza? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do treści dramatu Adama Mickiewicza. Podaj dwa przykłady ilustrujące Twoje stanowisko.

Na podstawie obu tekstów (zawartych w arkuszu) napisz syntetyzującą notatkę na temat: działania sprzyjające rozwojowi nauki. Twoja wypowiedź powinna liczyć 60–90 wyrazów.

Przykłady tematów wypracowań:
Czym dla człowieka może być tradycja? (matura 2022);
Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? (matura 2021);
Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie (arkusz pokazowy matury 2023);

Ogłoszenie wyników matury z języka polskiego już w lipcu

Ogłoszenie wyników matur nastąpi w piątek 7 lipca 2023 roku. Egzamin maturalny w części ustnej w terminie poprawkowym odbędzie się 21 sierpnia 2023 r., a w części pisemnej 22 sierpnia 2023 r.

Aby przystąpić do matury poprawkowej, należy złożyć deklarację w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (czyli nie później niż do 14 lipca 2023 roku). Deklaracja stanowi pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, które składa się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone w piątek 8 września 2023.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski