Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z polskiego. Co było na maturze 2020? Czego można się spodziewać na maturze 2021 i czego warto się poduczyć? [WYMAGANIA]

OPRAC.: Anna Nowak
Matura z polskiego 2021. Co było na maturze 2020? Jak się przygotować do matury 2021?
Matura z polskiego 2021. Co było na maturze 2020? Jak się przygotować do matury 2021? Karol Makurat
Co było na maturze 2020, a co może pojawić się na maturze 2021? Matura z języka polskiego nie należy do najłatwiejszych - podczas jej pisania trzeba wykazać się dużą wiedzą z zakresu znajomości tekstów kultury oraz gramatyki. Mimo że co roku na maturze pojawiają się inne teksty, zadania mają bardzo podobną formę. Sprawdźcie niżej, co było na maturze w zeszłym roku. Jak przygotować się do matury 2021? Podpowiadamy!

Matura - język polski. Co było na maturze w zeszłym roku?

Matura z polskiego jest podzielona na dwie części - podstawową i rozszerzoną. Różnią się nie tylko poziomem trudności, ale przede wszystkim formą - na maturze podstawowej do zrobienia są zadania otwarte i zamknięte, oparte na czytaniu ze zrozumieniem i wiedzy o lekturach. Natomiast matura rozszerzona składa się wyłącznie z wypracowania.

Matura z języka polskiego 2020 - poziom podstawowy. Zadania

Poziom podstawowy matury z polskiego rozpoczął się od tekstu publicystycznego Tadeusza Pszczołowskiego "Przydatność sztuki przekonywania". Na jego podstawie należało wypełnić znajdujące się pod nimi zadania - zaznaczyć, które zdania są fałszywe, uargumentować stwierdzenia w zadaniu, uzupełnić zdanie i określić funkcje zdań w tekście. Podobne zadania pojawiły się także pod drugim tekstem zawartym w arkuszu - "Co znaczy myśleć?" Józefa Tischnera.

Ostatnim zadaniem w arkuszu było wypracowanie. Do wyboru były dwa tematy:

  • Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? - rozprawka na podstawie "Wesela" Wyspiańskiego;
  • interpretacja utworu Anny Kamieńskiej "Daremne".

Matura - język polski, podstawa. Co trzeba wiedzieć?

Co roku na maturze pojawiają się w arkuszach całkiem inne teksty, na podstawie których należy wykonać zadania. Często są to teksty nieznane, do których nie da się przygotować, ponieważ zazwyczaj nie omawia się ich na lekcjach. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z formułą matury - mimo że teksty są inne, zadania zwykle mają bardzo podobną treść i formę. Praktycznie zawsze pojawiają się zadania prawda/fałsz, gramatyczne (na przykład określenie funkcji zdania w tekście), uargumentowanie wypowiedzi, napisanie krótkiego streszczenia czy odpowiedź na pytanie na podstawie tekstu. Warto przerobić sobie kilka arkuszy z wcześniejszych lat, aby oswoić się z formą matury i przygotować się do tego, co nas czeka.

Matura rozszerzona polski 2021. Co było na maturze w zeszłym roku?

Na maturze rozszerzonej z języka polskiego maturzyści mają do zrobienia tylko jedno zadanie - napisanie wypracowania liczącego przynajmniej 300 wyrazów. Zdający mają do wyboru dwa tematy, z czego jeden to napisanie rozprawki na podstawie podanego fragmentu tekstu, natomiast drugi to analiza porównawcza dwóch wierszy.

Podstawą do pierwszego tematu był fragment tekstu Bożeny Chrząstowskiej, "Prawda i >>zmyślenie<< literackie". Po przeczytaniu tekstu należało najpierw określić jego tezę, a następnie ustosunkować się do niej, podając jako przykłady inne teksty kultury.

O drugim temacie opowiedziała nam jedna z maturzystek, Julia.

- Akurat trafiły się dwa bardzo proste wiersze Kochanowskiego i Herberta – oba ze snem w tytule. Na początku napisałam o tym, że chociaż autorzy są z dwóch różnych epok, to ich spojrzenie na temat snu jest bardzo podobne. Potem rozwinęłam, co dokładnie mówili o śnie i na koniec doszłam do wniosku, że niezależnie od epoki ludzie patrzą na sen jako na ucieczkę od życia realnego.

- relacjonowała uczennica.

Matura 2021. Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Matura z języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze ją zdać, trzeba wykazać się dobrą znajomością wielu tekstów kultury, zarówno tych z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego. Żeby poradzić sobie z nią należycie, najlepiej przed egzaminem przypomnieć sobie najważniejsze teksty ze wszystkich lat nauki i obecne w nich wątki i motywy. Pod względem tekstów, które możemy wybrać jako przykłady w wypracowaniu, poziom rozszerzony jest nieco bardziej liberalny - warto odwołać się do lektur z listy obowiązkowych tekstów, jednakże dobrze widziane jest także opisanie dzieł, które niekoniecznie omawiane były na lekcjach, ale które dobrze pasują do podanej w zadaniu tematyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski