MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matury będą wskazówką

EKT
Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Krakowie omawiano sytuację w oświacie powiatu krakowskiego.

Dyrektor Wydziału Edukacji starostwa Norbert Kodura mówił m.in. o programach stypendialnych, wymianie międzynarodowej i remontach szkół, a także przedstawił wyniki egzaminów maturalnych na tle średniej w Polsce. Powiat prowadzi 7 szkół, w których do matury przystąpiło 962 uczniów. Zdało go 849, co stanowi 88,25 proc. Najwięcej - 575 - ukończyło licea ogólnokształcące, w większości których (biorąc też pod uwagę te nieprowadzone przez powiat) wyniki były dużo lepsze niż w pozostałych rodzajach szkół (technikach, liceach profilowanych i uzupełniających) oraz wyższe niż średnia krajowa wynosząca 96 proc. - Nie możemy narzekać na wynik matur w liceach, gdzie w trzech szkołach - Zespole Szkół Ogólnokształcących i Katolickim LO w Skawinie oraz Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000" w Piekarach - maturę zdali wszyscy. W LO w Krzeszowicach nie powiodło się tylko jednej osobie - mówił dyrektor Kodura. Jego zdaniem dane te są też wskazówką dla szkół w bieżącym roku, bo ostatnia matura wypadła nieco gorzej niż wcześniejsza. Słabe wyniki uzyskano także w szkołach uzupełniających i zaocznych, co zaniżyło wskaźniki dla całego powiatu, ale i średnia krajowa nie była w tej kategorii szkół wysoka: w technikach uzupełniających wyniosła 54, a w liceach - 58 proc.
Powyżej średniej zdawali maturę natomiast uczniowie liceum profilowanego w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, gdzie zaliczyło ją 85,2 proc. abiturientów przy 81-procentowej średniej krajowej dla tych liceów. Spośród uczniów techników najlepiej wypadli maturzyści z technikum wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach: tam wynik wyniósł 91,2 proc., podczas gdy w kraju - 82 proc.
Najczęściej wybieranym przedmiotem była geografia, na którą - podobnie jak w całej Polsce - zdecydowało się 288 osób. Na drugim miejscu plasowała się biologia, którą zdawało 254 uczniów; pozostałe przedmioty to (w kolejności): wiedza o społeczeństwie, matematyka, historia, chemia, fizyka z astronomią. Najlepsze wyniki uzyskali zdający chemię (63 proc. na poziomie podstawowym, 68,05 proc. na rozszerzonym). Najgorzej wypadł egzamin z matematyki - nie zdało go prawie 22 proc. kandydatów. Średni wynik dla zdających na poziomie podstawowym wyniósł zaledwie 44 proc., na rozszerzonym - 61. Najwięcej maturzystów - 862 - wybrało język angielski. Średni wynik na poziomie podstawowym to 50 proc., na rozszerzonym - 61 proc. Na język rosyjski zdecydowało się 46 uczniów, na niemiecki 36, na francuski 11, a na włoski - jeden.
Tekst i fot. (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski