Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medyczne innowacje na Bielanach [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Badanie owcy przy użyciu ultrasonografu
Badanie owcy przy użyciu ultrasonografu Anna Kaczmarz
Inwestycje. Przy ulicy Rędzina naukowcy będą prowadzić badania na zwierzętach. Wyniki tych badań wspomogą rozwój medycyny

Powstały laboratoria, sale zabiegowe i budynki, w których będą trzymane zwierzęta. Kraków wzbogacił się o nowy ośrodek naukowo-badawczy. Wczoraj przy ul. Rędzina, tuż po inauguracji nowego roku akademickiego, uroczyście otwarto Ośrodek Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej.

- Ta inwestycja wpisuje się w dalekosiężną strategię rozwoju naszej uczelni - mówi rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady.

Ośrodek stanowi element Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR - jednostki międzyuczelnianej, utworzonej przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy. Możliwe jest tu prowadzenie zaawansowanych eksperymentów i doświadczeń oraz badań z pogranicza nauk biologicznych, medycyny weterynaryjnej, farmakologii i wielu innych.

- Nie było dotąd ani w Krakowie, ani w Polsce miejsca, gdzie lekarze medycyny ludzkiej mogliby prowadzić tak kompleksowe badania na zwierzętach i ćwiczyć zabiegi przy okazji swoich badań - podkreśla prof. Dorota Zięba-Przybylska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR.

Na Bielanach, na terenie stacji doświadczalnej Katedry Biotechnologii Zwierząt UR, stanęło pięć budynków (łącznie 6 tys. mkw.). Inwestycja kosztowała 24 mln zł, a UR dostał na nią dofinansowanie unijne - 16 mln zł.

Dwa główne budynki to pawilon A i pawilon B. Pierwszy z nich pomieścił siedem laboratoriów - biologii molekularnej, biochemii, cytogenetyki, mikrobiologii, hodowli komórek i tkanek, histologii.

- Tu będzie poddawany "obróbce" materiał zwierzęcy, np. fragment narządu czy komórki pobrane podczas biopsji lub zabiegu operacyjnego, który będzie się odbywał w pawilonie B, czyli pawilonie chirurgii weterynaryjnej - wyjaśnia prof. Przybylska.
W tym z kolei pawilonie mieści się w pełni wyposażony blok operacyjny dla małych i średnich zwierząt - od gryzoni po zwierzęta wielkości owcy lub świni.

Są tu pomieszczenia, gdzie zwierzę można znieczulić, sale operacyjne z aparatami do anestezji, ultrasonografii, radiologiczne (z tomografem i aparatem rentgenowskim), a także sala wybudzeń, gdzie dalej monitorowane jest zdrowie zwierzęcia i prowadzone są pooperacyjne obserwacje.

W obiekcie są też: gryzoniarnia (dla myszy, szczurów i chomików), króliczarnia oraz chlewnia, gdzie będzie można przetrzymywać świnie.

- Świnia to najbardziej zbliżony pod względem masy ciała i procesów fizjologicznych model zwierzęcy dla prowadzenia badań przedklinicznych, których wyniki są wykorzystywane w medycynie ludzkiej - podkreśla dyr. Przybylska.

W ośrodku mają być prowadzone m.in. doświadczenia, których wyniki wspomogą rozwój medycyny. Naukowcy będą też poszukiwać nowych sposobów leczenia zwierząt. Przewiduje się badania z zakresu transplantacji, leczenia eksperymentalnego, implantacji, wykorzystania komórek macierzystych. Już teraz tutejsze zaplecze wykorzystają naukowcy z UR, którzy zajmują się badaniami dotyczącymi leptynooporności - to badania na modelu owcy, dotyczące występowania otyłości u ludzi.

Stworzona infrastruktura badawcza i nowoczesne wyposażenie zapewniają najwyższe standardy do prowadzenia interdyscyplinarnych i innowacyjnych badań. Badania i doświadczenia w ośrodku będą prowadzić naukowcy w ramach swoich projektów badawczych, na zwierzętach, które kupią w ramach tych projektów. Będzie też można przeprowadzać doświadczenia czy diagnozować ciekawe przypadki, które potem zostaną opisane w pracy doktorskiej czy habilitacyjnej. Eksperymenty będą prowadzić koła naukowe studentów biologii i weterynarii.

Ma to być ośrodek samofinansujący się - utrzymywany dzięki projektom realizowanym w nim przez naukowców. W przyszłości planowana jest też współpraca ośrodka z biznesem, świadczenie usług badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych, zwłaszcza w zakresie medycyny eksperymentalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski