Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medyczne warto wiedzieć

Redakcja
Dieta bogata w produkty sojowe korzystnie wpływa na czynność płuc u palaczy i zmniejsza ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), schorzenia związanego głównie z paleniem. To wynik badań australijskich naukowców - podaje pismo "Respiratory Research".

Soja zdrowa dla płuc

Soja jest obecna w wielu daniach japońskiej kuchni, takich jak tofu (ser z nasion sojowych), natto (sfermentowane nasiona soi), zupa miso, mleko sojowe czy kiełki sojowe. Z dotychczasowych badań wynikało, że dieta bogata w soję może m.in. obniżać poziom cholesterolu i łagodzić objawy menopauzy.
Teraz okazało się, że ma ona również pozytywny wpływ na czynność płuc i jest związana z niższym ryzykiem POChP. Osoby, które jadły duże ilości produktów sojowych (średnio 50,2 grama dziennie) rzadziej cierpiały na to schorzenie niż osoby, których spożycie wynosiło 28,5 grama na dobę.
W badaniach australijskich naukowców z Curtin University of Technology wzięło udział 300 japońskich pacjentów cierpiących na POChP oraz 340 zdrowych osób, dobranych pod względem wieku. W jednej i drugiej grupie zebrano dane na temat spożycia soi oraz przeprowadzono badania spirometryczne, służące do oceny wydolności oddechowej.
Wyniki te potwierdzają wcześniejsze obserwacje, zgodnie z którymi flawonoidy zawarte w produktach sojowych mogą działać na płuca tak, jak czynniki przeciwzapalne i chronić przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego, uważają autorzy pracy.
Jednak zanim będzie można formułować jakiekolwiek zalecenia na temat roli soi w prewencji chorób płuc konieczne są dalsze badania. Poza tym ciągle najlepszym sposobem zapobiegania POChP jest całkowite unikanie palenia - podsumowują badacze
POChP rozwija się na podłożu stanów zapalnych w oskrzelach i płucach. Charakteryzuje się stopniowym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i ostatecznie prowadzi do niewydolności oddechowej. W krajach rozwiniętych 90 proc. przypadków POChP ma związek z paleniem papierosów, jednak z drugiej strony cierpi na nią tylko 20 proc. palaczy.
(OPR. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski