Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meldunek w kilku miejscach

Edyta Hanszke
Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce ma zniknąć obowiązek meldunku
Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce ma zniknąć obowiązek meldunku Fot. 123rf
Prawo. Obowiązek meldunkowy – zniknie czy nie? Zdania wśród prawników są podzielone

Zespół ekspertów wypowiedział negatywną opinię o zniesieniu obowiązku meldowania się w znowelizowanej ustawie z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, która weszła w życie od marca 2015 r. Eksperci uważają, że brak obowiązku meldunkowego dla Polaków oznacza utrudnienia dla administracji. Wprowadzenie w życie tego zapisu wymagałoby też zmiany wielu innych ustaw, dopasowujących prawo do nowej rzeczywistości.

Oznacza to, że zniesienie obowiązku meldunkowego w Polsce nie jest jeszcze przesądzone, a przedstawiciele polskiej administracji spodziewają się kolejnej noweli do ustawy. Dotychczas obowiązujące prawo nakazuje meldować się na czas stały i na pobyt czasowy, ale też nie przewiduje żadnych sankcji za niedopełnienie tego obowiązku.

_ – Meldunek i wskazanie aktualnego miejsca pobytu jest ważne do prowadzenia korespondencji z __obywatelem przez administrację, sądy czy inne instytucje _– wyjaśnia prawnik Ewa Morawska-Jarye.

Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się lub wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego lub czasowego, zgłoszeniu powrotu albo wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu, jak i bez takiego zamiaru, ale na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Obowiązek meldunkowy ciąży zarówno na obywatelach RP, jak i na cudzoziemcach. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, wyrażonym 27 maja 2002 r., zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w danym lokalu.

Dotychczas miejsce zameldowania służyło identyfikacji konkretnej osoby, np. w banku. Teraz, po zniesieniu obowiązku wpisywania miejsca zameldowania w dowodzie, nie będzie to możliwe. Najczęściej obowiązku meldunkowego dokonujemy rejestrując nowo narodzone dziecko w USC. W takiej sytuacji matka lub ojciec podaje miejsce zameldowania dziecka, do którego prawo ma rodzic, z którym przebywać będzie dziecko. W przypadku rodziców, którzy żyją w związku nieformalnym, dziecko zostaje zameldowane w miejscu, gdzie zameldowana jest matka.

Zameldowanie się na pobyt stały oznacza zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego. Można dokonać zameldowania na pobyt stały: bez równoczesnego wymeldowania się z poprzednich miejsc pobytu; z równoczesnym wymeldowaniem się z dotychczasowego miejsca pobytu.

Zameldowanie z równoczesnym wymeldowaniem polega na dokonaniu zameldowania w miejscu nowego pobytu, bez konieczności stawienia się w organie gminy dotychczasowego miejsca pobytu w celu dokonania wymeldowania. W takim przypadku wymeldowanie z dotychczasowego miejsca pobytu stałego następuje automatycznie, natomiast osoba równocześnie może wymeldować się również z miejsca pobytu czasowego, jeżeli takie posiada. Zameldowania na pobyt stały dokonuje się w formie pisemnej w gminie, w której osoba zamieszkuje.

Zameldowania można dokonać: osobiście, przez pełnomocnika po okazaniu przez niego jego dowodu lub paszportu. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski