Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto oplecione centralnym ogrzewaniem

(JM)
Ciepło z miejskiej sieci jest jedną z gwarancji komfortu
Ciepło z miejskiej sieci jest jedną z gwarancji komfortu Fot. Galapagos
Temat eksperta: ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej. Nasz ekspert czeka na Państwa telefony jutro pod numerem: 12 646 54 41.

Kraków konsekwentnie realizuje politykę podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej nowych użytkowników, co wiąże się dodatkowo z likwidacją szkodliwych dla środowiska źródeł ogrzewania. Podczas kwietniowej konferencji prasowej Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa, mówił o dalszych planach rozwoju sieci ciepłowniczej, które zakładają m.in. realizację 21 nowych odgałęzień, które sięgałyby do budynków w centrum Krakowa.

Miliony na inwestycje w centrum miasta

Tak potężne przedsięwzięcie oznacza w praktyce konieczność wybudowania prawie 26 km nowej sieci ciepłowniczej. Skutkować będzie również koniecznością wymiany i powiększenia średnicy ponad 6 km ciepłociągów, a także wybudowania 9 km przyłączy do nieruchomości.

Ostatecznym efektem będzie likwidacja prawie 5,3 tys. pieców węglowych znajdujących się ścisłym centrum miasta. Szacuje się, że planowane prace kosztować będą prawie 175 mln zł i zajmą 3-4 lata.

Zainteresowani przyłączeniem nieruchomości do miejskiej sieci cieplnej powinni złożyć w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej wniosek o wydanie warunków technicznych (można przesłać go też pocztą na adres siedziby spółki al. Jana Pawła II 188, 30-969 Kraków lub wysłać mailem). Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu, do którego będzie dostarczane ciepło z sieci ciepłowniczej, a także plan zabudowy lub szkic sytuacyjny (określający usytuowanie obiektu, do którego będzie dostarczane ciepło w stosunku do istniejącej sieci ciepłowniczej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu).

Niezbędne załączniki zainteresowani znajdą na stronie internetowej MPEC: www. mpec.krakow.pl. W terminie 21 dni od momentu otrzymania poprawnie wypełnionego wniosku o przyłączenie do sieci cieplnej przedsiębiorstwo ma obowiązek określić warunki techniczne, które będą ważne przez 2 lata. Ich wydanie oznacza w praktyce, że istnieją możliwości techniczne i ekonomiczne przyłączenia obiektu do sieci cieplnej. Dokument taki przesłany zostaje do wnioskodawcy listem poleconym lub może by odebrany, po wcześniejszym uzgodnieniu w siedzibie MPEC SA.

Umowa winna być zawarta na co najmniej 6 miesięcy przed planowanym terminem przyłączenia obiektu. Należy dodać, że na podstawie zgromadzonych dokumentów i uzyskanych informacji pracownik MPEC dokonuje w ciągu 14 dni analizy ekonomicznej zadania, określając stopień zaangażowania inwestycyjnego MPEC SA w planowane przedsięwzięcie.

Na tym etapie rozstrzygana jest kwestia, w jakim stopniu firma sfinansuje wykonanie przyłącza cieplnego wraz z kompaktowym wymiennikowym węzłem cieplnym. Nie wszędzie bowiem i nie w każdych warunkach takie przedsięwzięcie może okazać się opłacalne dla dystrybutora ciepła.

Ważna sprawa – przygotowanie umów

Umowa o przyłączenie obiektu do miejskiej sieci określa zobowiązania stron w zakresie realizacji przedsięwzięcia. Obejmuje w szczególności następujące kwestie: opłatę przyłączeniową, wykonanie projektu wykonawczego przyłącza sieci cieplnej, a także wykonanie projektu wykonawczego montażu kompaktowego wymiennikowego węzła cieplnego.

Ponadto skutkuje uzyskaniem wymaganych pozwoleń i decyzji administracyjnych (np. zgody na zajęcie terenu, przez który będzie przebiegać sieć ciepłownicza) po wcześniejszym wystawieniu przez wnioskodawcę pełnomocnictwa, ustanowieniem służebności przesyłu, a także wykonaniem przyłącza cieplnego zgodnie z projektem wykonawczym wraz z dostawą materiałów instalacyjnych, zakupem i montażem kompaktowego, wymiennikowego węzła cieplnego w zgłoszonym obiekcie.

Na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia dostawy ciepła odbywa się w Biurze Obsługi Klienta MPEC podpisanie umowy o sprzedaży ciepła.

Jej projekt może być też na życzenie przesłany na adres wnioskodawcy listem poleconym. Umowa winna być dostarczona do Biura Obsługi Klienta MPEC w terminie do 7 dni przed uruchomieniem dostawy ciepła do przyłączonego obiekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski