Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto powinno włączyć się w proekologiczne działania

Redakcja
Gdy zostanie Pan burmistrzem, co zamierza Pan zrobić, aby w samym centrum miasta nie straszyła już targowica?

Rozmowa z JANUSZEM TARNOWSKIM, kandydatem na burmistrza miasta Nowego Targu

- Chciałbym podkreślić, że nie można zmarnować szansy, jaką jest handel na jarmarku, dlatego władze miasta powinny w sposób zdecydowany włączyć się w to działanie. Na pewno trzeba mieć na uwadze, że przez obecne tereny targowicy docelowo będzie przebiegać wschodnia obwodnica i z tego powodu trzeba już dzisiaj myśleć o jej lokalizacji po drugiej stronie Dunajca. Jednak najważniejsze będzie przeprowadzenie tego przedsięwzięcia w bezpieczny sposób dla wszystkich zainteresowanych. Oznacza to, że nie można zlikwidować targowicy, nie dając w zamian nowego rozwiązania. Miasto, jako właściciel części gruntów wraz z pozostałymi właścicielami działek i handlowcami może wspólnie zrealizować takie przedsięwzięcie np. w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jestem przeciwny powierzeniu tego przedsięwzięcia jednemu zewnętrznemu inwestorowi, jak zamierzała obecna władza, bo wtedy nowotarżanie będą skazani na płacenie wysokich czynszów. Dobrze funkcjonująca targowica, to bezpieczna przyszłość ludzi z niej żyjących. Uważam, że pomysł przekształcenia targowicy w ponadregionalne centrum handlowo-wystawiennicze z udziałem nowotarskich handlowców, właścicieli gruntów i miasta, jest realnym rozwiązaniem.

- A mam Pan jakieś pomysł na uporanie się ze smogiem na miastem przekraczającym znacznie dopuszczalne stężenie?

- Problemu zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu nie da się moim zdaniem całkowicie wyeliminować w okresie dwóch, czy nawet czterech lat. Niewątpliwie sposobem na ograniczenie skali tego zjawiska będzie zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z założeniami nowelizacji tego aktu prawnego mają zostać wprowadzone rozwiązania, dzięki którym gminy przejmą obowiązki właścicieli w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Projekt ten zakłada wzmocnienie funkcji kontrolnych gmin. Wprowadzenie tzw. podatku "śmieciowego" i wzmocnienie możliwości kontroli i monitorowania przez służby gminne spowoduje, że nie będzie się już opłacało spalać śmieci. Ważna jest też odpowiednia edukacja mieszkańców o zagrożeniach płynących z takiego nieodpowiedzialnego postępowania. Miasto powinno też aktywniej włączyć się w proekologiczne działania. Jeżeli chodzi o osiedla w nowej części miasta, należy jeszcze raz przeanalizować koncepcję ogrzewania z wykorzystaniem źródeł geotermalnych, budową kotłowni szczytowej w południowej części miasta.

- Jakie podejmie Pan działania w sprawie budowy basenu, a jakie w celu zlikwidowana niebezpiecznej ruiny starego obiektu?

- Potrzeba wybudowania basenu jest już przesądzona i nie ma co o tym więcej debatować. Trzeba będzie jednak dokładnie zbadać konsekwencje kontroli i postawionych zarzutów przez Urząd Zamówień Publicznych. Jeżeli te zarzuty okażą się na tyle istotne, że spowodują konieczność unieważnienia umowy z projektantami i wstrzymanie przetargu na budowę, to inwestycja zapewne przesunie się w czasie. Nie oznacza to jednak, że basen nie powstanie. Jeśli chodzi o ten stary, to jak się orientuję, jest zajęty przez komornika. Miasto na pewno musi zainteresować się, jak skutecznie zabezpieczyć obiekt przed dostępem zwłaszcza dzieci. Dobrym rozwiązaniem byłoby pozyskanie tej nieruchomości przez miasto i przeznaczenie terenu na budownictwo mieszkaniowe lub inny obiekt użyteczności publicznej.
- Czy ma Pan sposób na rozwiązanie problemu komunikacyjnego miasta zatłoczonego autami i braku parkingów?

- Rozwiązanie sprawy targowicy otwiera możliwość podjęcia prac nad usprawnieniem wschodniej części miasta. Trzeba przecież pamiętać, że most na Czarnym Dunajcu łączący dzielnice Kowaniec i Kokoszków z Waksmundzką nie rozwiązuje problemu. Jednak nie jest to działanie, które załatwi sprawę korków. W innych częściach miasta takie problemy też występują i nad ich rozwiązaniem należy się pochylić uwzględniając planowaną budowę "zakopianki". Innym poważnym problemem jest sprawa braku parkingów w centrum. Należy go rozwiązać nie zapominając o handlowym charakterze miasta. Priorytetową inwestycją jest wielopoziomowy parking. Uważam, że tragicznym nieporozumieniem jest rozpoczęcie zadania za 6,2 mln zł, jakim jest rewitalizacja parku miejskiego przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od podejmowania skutecznych działań rozwiązujących temat modernizacji komunikacji i budowy parkingów w rynku.

- Dziękuję za rozmowę.

Pytała: BEATA SZKARADZIŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski