Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto sprzedaje ośrodek nad morzem

Grzegorz Skowron
Nieruchomości. Ponad hektar ziemi z drewnianymi domkami kempingowymi w gminie Darłowo został wyceniony na ponad 2,2 mln zł

Takiej oferty dla inwestorów szukających atrakcyjnych nieruchomości gmina Kraków jeszcze nie miała. Od lat pod młotek trafiają miejskie działki i budynki, ale tym razem wystawiana na przetarg nieruchomość leży nad Bałtykiem, a dokładnie 250 metrów od morza - w miejscowości Wicie w gminie Darłowo.

To ośrodek wypoczynkowy, który czasy świetności dawno ma już za sobą. Ostatnio dysponowało nim Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, które nie miało pieniędzy na remonty i poprawę warunków pobytu w tym miejscu. W otoczeniu gminnego terenu są nowoczesne pensjonaty, domy wczasowe i domki kempingowe, potrzebny jest więc inwestor, którego pieniądze pozwolą dorównać sąsiadom.

Przetarg może być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Wiadomo, że cena wywoławcza za nieruchomość nad Morzem Bałtyckim to 2,225 mln złotych. W zamian za to nabywca dostanie grunt (1,14 hektara) zabudowany drewnianymi domkami kempingowymi, nietrwale związanymi z ziemią. Na działce stoi też budynek higieniczno--sanitarny, świetlica, drewniana kuchnia z zapleczem i trzema pokojami gościnnymi.

Kupujący powinien nastawić się raczej na wyburzenie domków i innych budynków, bo ich stan techniczny daleko odbiega od standardów, jakich oczekują obecnie turyści szukający noclegu nad morzem. Część nieruchomości wykorzystywana jest jako pole namiotowe.

Nowy właściciel będzie mógł ją zagospodarować na usługi turystyczne, bo takie przeznaczenie terenu zakłada plan zagospodarowania przestrzennego Darłowa. Może więc tutaj powstać nowoczesny ośrodek wypoczynkowy, szkoleniowy, sportowy lub leczniczy, centrum konferencyjne albo hotel. O jego atrakcyjności decyduje nie tylko bliskość morza, ale i sąsiedztwo lasu.

Gmina Kraków posiada także inny ośrodek wypoczynkowy - w Gołkowicach koło Starego Sącza.

To kompleks stylowych domków drewnianych oraz budynków hotelowych, rozlokowanych na kilkuhektarowym obszarze, w lesie sosnowo-modrzewiowym. Do dyspozycji wypoczywających jest hala sportowa z boiskami do siatkówki, piłki nożnej, ręcznej, tenisa, pomieszczenia do nauki i zabawy oraz kąpielisko. Ośrodek jednorazowo może przyjąć 225 osób.

Tej nieruchomości gmina nie zamierza się pozbywać, inwestowała w niego w poprzednich latach. Korzystają z niego uczniowie z Krakowa, a administruje nim Zespół Ekonomiki Oświaty Kraków-Wschód.

Atrakcyjnie położoną nieruchomość gmina Kraków ma także w Zakopanem. To szkolne schronisko młodzieżowe przy ul. Krzeptówki 2, tuż obok Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. W domu jest 35 miejsc noclegowych. Obiekt to filia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Krakowie.

Nasza gmina jest właścicielem niewielkich nieruchomości w Kasince Małej i Rożnowie. Pierwsza (0,11 ha) została przekazana w trwały zarząd Krakowskiemu Szkolnemu Ośrodkowi Sportowemu, zaś użytkownikiem wieczystym drugiej (0,49 ha) i właścicielem stojących tam budynków jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych.

Najwięcej nieruchomości znajdujących się poza granicami miasta Kraków ma w sąsiedniej Wieliczce. To działki tworzące strefę ochronną wysypiska Barycz. I tych gmina nie będzie sprzedawać, choć np. jeden z wykupionych budynków urzędnicy chcą przekazać Stowarzyszeniu MONAR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski