18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zamienione w kamień

Redakcja
Fot. Janusz Smoliński
Fot. Janusz Smoliński
Ciężkowice. "Grzybek", "Piramidy", "Borsuk", "Grunwald" - to urocze skały, które odnajdziemy w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach. Rezerwat, położony około 700 m na południe od centrum Ciężkowic, przy drodze wojewódzkiej nr 977, jest jedną z największych przyrodniczych atrakcji Małopolski.

Fot. Janusz Smoliński

Rekomendacje

Najlepiej dojechać tu własnym środkiem transportu. W pobliżu Skamieniałego Miasta znajduje się parking; zaparkowanie samochodu w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu mogą teraz utrudniać roboty budowlane. Można tu również dojść pieszo - czarnym szlakiem ze stacji kolejowej Ciężkowice - Bogoniowice. Trasa prowadzi rzez Rynek do "Skałki z Krzyżem" i dalej szlakiem niebieskim.

Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto został utworzony w 1974 r., zajmuje 14,91 ha. Obejmuje malownicze grupy skał z piaskowca ciężkowickiego o niezwykłych i niepowtarzalnych kształtach. Rozrzucone na wzgórzu formy skalne sprawiają wrażenie ruin dawnego grodu. Niektóre z nich posiadają zwyczajowe nazwy: "Skałka z krzyżem", "Grzybek", "Baszta Paderewskiego", "Piramidy", "Borsuk", "Warownia", "Grunwald", "Ratusz", "Czarownica".

Wchodząc do rezerwatu mijamy źródełko, a po lewej stronie "Grunwald", okazałą skałę, która kiedyś zwała się "Piekło" (nazwę zawdzięczała tajemniczej szczelinie, w której - według legendy - raz w roku pojawiać się mają ogromne skarby). Obecną nazwę skała zyskała w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową, wykutą w skale w 1910 r., ufundował Ignacy Jan Paderewski.

Niebieski szlak wiedzie obok m.in. "Warowni Dolnej", "Warowni Górnej", "Orła", "Grupy Borsuka", "Piramid", "Pustelni", "Baszty Paderewskiego", aż do "Skały z krzyżem". Z niej to roztacza się panorama na Ciężkowice i Dolinę Białej, a także na najbardziej na północ wysuniętą część Pogórza Rożnowskiego, Pasmo Wału i Lubinki.

Idąc dalej szlakiem niebieskim, prowadzącym w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego, dochodzimy do pomnika przyrody nieożywionej Jar Wodospad (leży już poza rezerwatem Skamieniałe Miasto). Schodząc w dolinę szlakiem, po przejściu przez mostek i odbiciu w prawo, trafimy do "Wąwozu Czarownic". To głęboka rozpadlina skalna długa na ponad 40 m i szeroka do 4 m. Tworzą ją kilkunastometrowe ściany z piaskowca ciężkowickiego. Wąwóz kończy się malowniczym wodospadem.

Przy wejściu do rezerwatu znajduje się bar gastronomiczny. Na szlaku jest też miejsce, gdzie można rozpalić ognisko.

Barbara Jaworska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski