Miechów dostał najmniej

Redakcja
Gmina Miechów dostała 47 tys. zł na budowę wodociągu w Zarogowie Fot. Magdalena Uchto
Gmina Miechów dostała 47 tys. zł na budowę wodociągu w Zarogowie Fot. Magdalena Uchto
Mieszkańcy powiatu miechowskiego mogą liczyć na szybszą realizację zadań z zakresu gospodarki wodno - ściekowej. Na tego typu inwestycje do naszego regionu wpłynie ponad 14 milionów złotych. To za sprawą wniosków złożonych do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina Miechów dostała 47 tys. zł na budowę wodociągu w Zarogowie Fot. Magdalena Uchto

FINANSE. Sześć gmin otrzymało od miliona do ponad trzech na budowę wodociągów i kanalizacji

Jak wynika z informacji z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie gminy otrzymały taką wysokość dotacji, o jaką się starały (maksymalnie można było się ubiegać o 4 mln zł - przyp. red.). O ile sześć gmin uzyskało od 1 do ponad 3,7 mln zł, o tyle największa gmina - Miechów - zaledwie 47tysięcy złotych.

Najwięcej pieniędzy trafi do gminy Charsznica. Wójt Jan Żebrak nie ukrywa satysfakcji. Podkreśla, że dzięki temu zakończy się budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Na tę inwestycję oraz na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków, z PROW-u, wpłynie tu ponad 3,7 mln zł. - Powstanie 17 kilometrów kanalizacji, która obejmie Chodów, Uniejów Kolonię oraz część Charsznicy - tę, w której jeszcze nie było sieci. W sumie podłączonych zostanie do niej ponad 200 gospodarstw - mówi wójt Jan Żebrak.

Tam, gdzie nie ma możliwości wykonania sieci kanalizacyjnej, gmina stawia na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dzięki dotacji uda się ich wybudować ponad 400. Tym sposobem, jak podkreślają władze gminy, rozwiązany zostanie problem gospodarki ściekowej. Inwestycje wpłyną także na ochronę środowiska.

To nie jedyne dofinansowanie jakie trafi do Charsznicy. Działający tu Zakład Usług Komunalnych starał się o ponad 111 tys. zł na zakup ciągnika oraz tzw. barki asenizacyjnej do transportu ścieków i odpadów komunalnych. Złożenie wniosku się opłaciło, bo pieniądze zostały przyznane.

Drugą z gmin, która otrzymała ponad 3 mln zł, jest Kozłów. Tu zdecydowano się zainwestować w wodociągi. Jak mówi wójt Stanisław Pluta, dzięki dofinansowaniu, sieć zostanie wybudowana dla mieszkańców: Bryzdzynia, Marcinowic, Karczowic, Rogowa, Przybysławic i Kępia. Pieniędzy wystarczy też na wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w Przybysławicach.

Ponad 2,6 mln zł wywalczyła gmina Racławice. To sprawi, że na jej terenie powstaną przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na ten sam cel ponad milion dostała gmina Słaboszów. Pozytywnie rozpatrzono również wniosek samorządu Książa Wielkiego na poprawę stanu gospodarki wodno - ściekowej. Ta gmina dostała ponad 2 mln zł.

Nie żałowano też pieniędzy dla gminy Gołcza. Zakładowi Gospodarki Komunalnej, na budowę kanalizacji sanitarnej oraz przydomowych oczyszczalni ścieków przyznano ponad 1,5 mln zł.

Z danych prezentowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wynika, że najmniejszą liczbę punktów oraz najmniejsze dofinansowanie w całym województwie otrzymała gmina Miechów. Na budowę sieci wodociągowej w Zarogowie dostała 47 tys. zł. Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami UM jest to kwota, o jaką gmina się ubiegała. Próbowaliśmy się skontaktować z burmistrzem Krzysztofem Świerczkiem, by poprosić go o komentarz. Jednak nie odbierał on naszych telefonów.

Magdalena Uchto

magdalena.uchto@dziennik.krakow.pl

Tyle dostały gminy

Charsznica: 3 mln 730 tys. 62 zł
ZUK w Charsznicy: 111 tys. 600 zł

ZGK w Gołczy: 1 mln 549 tys. 933 zł

Książ Wielki: 2 mln 5 tys. 879 zł

Kozłów: 3 mln 248 tys. 807 zł

Racławice: 2 mln 645 tys. 744 zł

Słaboszów: 1 mln 13 tys. 717 zł

Miechów: 47 tys. zł

W sumie: 14 mln 353 tys. 149 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie