Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Na terenie dawnego wysypiska śmieci wyrośnie dębowy las

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Mieszkańcy Miechowa zjawili się licznie, by posadzić dębowy las
Mieszkańcy Miechowa zjawili się licznie, by posadzić dębowy las Aleksander Gąciarz
Pół tysiąca dębów posadzili w sobotę mieszkańcy Miechowa na terenie dawnego wysypiska odpadów przy ulicy Ogrodowej. Gdy drzewa urosną, Miechów będzie miał swoją dąbrowę. Dojście do niej z centrum miasta zajmie kilkanaście minut.

Na teren dawnego wypiska przy ulicy Ogrodowej przez całe lata trafiały śmieci z miasta. Było ich mnóstwo o czym świadczy to, że kiedyś był w tym miejscu wąwóz, a dzisiaj znajduje się niewielka górka. Kilkanaście lat temu wysypisko zostało zamknięte, a jego teren poddany rekultywacji. Góra odpadów została zabezpieczona przysypana ziemią.

- Wiele razy zastanawiałem się, w jaki sposób wykorzystać to miejsce. Wiedziałem, że nie może tu powstać żadna inwestycja kubaturowa, bo nie pozwalają na to przepisy. A że w Miechowie mamy mało terenów leśnych, co wynika z wysokiej jakości gruntów użytkowanych rolniczo, dlatego pomyślałem, że dla nas i dla kolejnych pokoleń można posadzić las – mówi burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Las został posadzony w sobotę. Przed południem na terenie dawnego składowiska zaczęli się pojawiać mieszkańcy miasteczka. Większość przyjechała busem, który kursował pomiędzy Rynkiem, a Ogrodową co kwadrans. Bardzo licznie zjawili się rodzice z małymi dziećmi (w tym przebywający w Miechowie uchodźcy z Ukrainy), ale byli też przedstawiciele starszego pokolenia, choćby w postaci reprezentacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Musimy dać przykład swoim dzieciom, wnukom, że o przyrodę należy dbać, bo to dla nas tlen. To będą takie nasze dodatkowe płuca. Zwłaszcza, że niedaleko powstają domy, ludzie uprawiają działki. Każde takie miejsce jest na wagę złota. A dla nas to również dodatkowa aktywność fizyczna i integracja wielopokoleniowa – mówi Jadwiga Wszół z UTW w Miechowie.

Organizatorzy zapewnili 500 sadzonek dębu szypułkowego pozyskanego z Lasów Państwowych oraz niezbędny do sadzenia sprzęt, czyli sztychówki i konewki na wodę. Chętnych do sadzenia było tylu, że zapas drzewek szybko się wyczerpał, a wyznaczony do obsadzenia teren okazał się zbyt mały. Na szczęście w sąsiedztwie nie brakowało miejsc, które można było obsadzić.
- Bardzo się cieszę z takiego odzewu mieszkańców, bo nie spodziewałem się, że aż tyle osób przyjdzie – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji i Ochrony Środowiska UGiM w Miechowie Radosław Śliwa i dodaje, że w przyszłości możliwe jest urządzenie na płaskim terenie, przylegającym bezpośrednio do ulicy Ogrodowej, niewielkiej infrastruktury.

- Można tu urządzić miejsce do zaparkowania samochodu, ustawić ławki, wytyczyć alejki. Dlatego tutaj nie nasadzamy drzewek.

Taka koncepcja podoba się okolicznym mieszkańcom.

- Na naszym terenie lasów za wiele nie ma, dlatego jestem bardzo zadowolona z tej inicjatywy. Na pewno dzięki temu będzie przyjemniej wyjść z domu, popatrzeć, pooddychać świeżym powietrzem. To już jest dobre miejsce do spacerów, a gdy się zalesi, będzie jeszcze lepsze – uważa Teresa Grodkiewicz.

W sobotniej akcji wziął też udział Hubert Chrzęstek, przedstawiciel Straży Ochrony Przyrody. Zapowiedział, że jego organizacja, która zajmuje się m. in. dbaniem o porządek na terenach leśnych, weźmie nowy lasek pod swoją kuratelę.

- Będziemy organizować patrole tak, jak na innych obszarach w powiecie miechowskim. Jeżeli znajdziemy podrzucone śmieci, będziemy to zgłaszać. Ostatnio takie zjawisko się zmniejszyło, ale ciągle się zdarza. Najgorzej jest w miejscach, gdzie nie ma domów. Tu na szczęście są zabudowania, więc może ludzie będą się obawiać podrzucać odpady - mówi.

Wszyscy, którzy przyczynili się posadzenia „miechowskiej dąbrowy” mogli liczyć na nagrody w postaci sadzonek roślin ozdobnych. A organizatorzy nie wykluczają, że w przyszłości akcja będzie kontynuowana.

- Po stronie południowej jest jeszcze mnóstwo terenów, które można obsadzić – mówi Radosław Śliwa.

Sadzenie lasu kieszonkowego

Kraków. Na Zabłociu został zasadzony las kieszonkowy metodą ...

FLESZ - Powstała interaktywna mapa kleszczy!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski