Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów zamierza kusić turystów

Magdalena Uchto
Uczestnicy majowej konferencji wypełnili ankiety, które pomogą przygotować ofert ę dla biur podróży
Uczestnicy majowej konferencji wypełnili ankiety, które pomogą przygotować ofert ę dla biur podróży Magdalena Uchto
Region. Do biur podróży i organizacji turystycznych ma trafić oferta zawierająca różne opcje spędzania wolnego czasu w powiecie

Ujednolicenie materiałów promujących region, wyznaczenie miejsc postoju dla autokarów, oznakowanie atrakcji turystycznych i lokali gastronomicznych, stworzenie kalendarza imprez w powiecie i wspólnego biletu wstępu do różnych instytucji - to tylko niektóre z wniosków, które pojawiły się podczas dyskusji w sprawie rozwoju turystyki w regionie.

Ankieta prawdę powie
Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczestników majowej konferencji "Miechów na mapie turystyczno-pielgrzymkowej Polski". - Jednogłośnie za wizytówkę Miechowa została uznana Bazylika Grobu Bożego.

Dodatkowo wskazywano na Galerię "U Jaksy". 64 procent pytanych stwierdziło, że baza noclegowa powiatu jest niewystarczająca. Według ankietowanych największym zainteresowaniem turystów mogłyby się cieszyć hotele dwu- i trzygwiazdkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Ankietowani wskazali również na kwatery prywatne i schroniska młodzieżowe - wyliczała Olga Poręba z Punktu Informacji Turystycznej w Miechowie.

Dodała, że na pytanie, jak długo powinien trwać pobyt turystyczny w Miechowie, uczestnicy konferencji odpowiadali najczęściej, że około dwóch dni; spędzaniem czasu w naszym regionie przez tydzień zainteresowanych było niewielu. 80 proc. badanych stwierdziło, że Miechów jest dobrą bazą wypadową do innych miejscowości. Większość ankietowanych stwierdziła, że w powiecie istnieje zapotrzebowanie na turystyczne trasy rowerowe i piesze.

Według przedstawicieli m.in. biur podróży szanse rozwoju mają takie formy turystyki, jak: aktywna (wymieniano najczęściej jazdę rowerem, nordic walking, jazdę konną, turystykę pieszą), pielgrzymkowa, rodzinna oraz agroturystyka. Ich zdaniem oferta turystyczna Miechowa jest najbardziej odpowiednia dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych.

- Według ankietowanych największym zainteresowaniem w Miechowie mogłyby się cieszyć pizzerie i restauracje, szczególnie te serwujące potrawy regionalne. Ankietowani zwracali uwagę, że bazylika powinna mieć większą promocję, powinna być także zwiększona oferta dla pielgrzymów. Szczególnej szansy, ich zdaniem, powinniśmy upatrywać właśnie w turystyce pielgrzymkowej oraz szkolnej.

Należy również wziąć pod uwagę turystykę weekendową. Bliskość Krakowa i Kielc daje szansę na pozyskanie "turysty miejskiego", który "ucieka" z miasta, by być bliżej natury. Ważna jest także turystyka rodzinna i coraz modniejsza wśród Polaków agroturystyka - podkreśliła Olga Poręba.

Turyści i ich sugestie
Okazuje się, że turyści, którzy coraz chętniej odwiedzają Miechów zauważają, iż nie jest tu rozwiązany problem komunikacyjny. Brakuje miejsc, w których mogłyby się zatrzymywać autokary przywożące pielgrzymów do bazyliki. Burmistrz Dariusz Marczewski podkreślił, że dostępna jest dla nich ul. Miechowity. - Przygotowany został teren przy budynku dworca dawnej kolejki wąskotorowej. Jest on zlokalizowany w odległości około 200 metrów od bazyliki - mówił. Dodatkowo Leszek Piec z Zajazdu "Miechus" zaznaczył, że przy tym obiekcie znajduje się parking, z którego mogą korzystać autokary.

Wiele do życzenia pozostawia również stan nawierzchni na Placu Kościuszki oraz przed kościołem. Brakuje ławek w obrębie bazyliki oraz kawiarni w centrum miasta. Burmistrz nie ukrywał, że kiedy tylko pojawi się możliwość sięgnięcia po fundusze unijne, samorząd będzie się starał uzyskać je na rewitalizację centrum miasta. Lokalni przedsiębiorcy rozważą natomiast celowość tworzenia kawiarni.

Plany inwestycyjne
Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie przyznał, że sporym wyzwaniem będą kolejne prace w obrębie kościoła i budynku dawnego klasztoru. W planach jest m.in. uporządkowanie terenu przed bazyliką, remont drugiej części tzw. "Pustek" gdzie miałby powstać Dom Pielgrzyma, a także stworzenie miniatury Jerozolimy w ogrodach plebańskich. Te inwestycje będą sporo kosztowały. Parafia szuka funduszy. Szansę upatruje m.in. w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy.

Jednak musi mieć wkład własny.
Ksiądz proboszcz zapewnił, że powstaną publikacje książkowe o bazylice. Przewidziane jest także utworzenie sklepiku z dewocjonaliami przy krużgankach. Olga Poręba podkreśliła, że obecnie materiały promocyjne Miechowa i Małopolski są dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej. - Pozytywnym zjawiskiem jest to, że w pierwszym półroczu tego roku Punkt Informacji odwiedziło trzy razy więcej turystów, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - dodała.

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu zwrócił uwagę, że konieczne jest stworzenie ujednoliconego pakietu materiałów promocyjnych dotyczących wszystkich gmin powiatu. Zdaniem Krystyny Olchawy, dyr. Biura Wystaw Artystycznych, w pakiecie powinna znaleźć się mapa, na której zaznaczone zostaną m.in. instytucje kultury, lokale gastronomiczne, ale także opis wydarzeń kulturalnych. W najbliższym czasie ma zostać przygotowana oferta dla turystów, która trafi do biur podróży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski