Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca przyjazne seniorom

Dorota Dejmek
Active Woman - Studio Promocji Zdrowia i Urody, to miejsce, w którym dba się o dobrą kondycję seniorów
Active Woman - Studio Promocji Zdrowia i Urody, to miejsce, w którym dba się o dobrą kondycję seniorów Fot. Active Woman
Akcja. Rozpoczęła się VI edycja akcji wyróżniającej miejsca, gdzie przejawia się szczególną troskę o osoby starsze. Od 2011 roku różnym krakowskim organizacjom i instytucjom wręczono 131 certyfikatów i przyznano 43 wyróżnienia.

Polacy 60+ stanowią obecnie 22 proc. społeczeństwa. W 2030 roku odsetek ten wzrośnie do 28 proc., a w 2050 roku wyniesie 39 proc. Będziemy wówczas najstarsi w Europie. Dlatego już dziś zadbajmy o komfort życia i warunki do godnego i zdrowego starzenia się. Zróbmy to dla naszych bliskich i dla... siebie.

Active Woman - Studio Promocji Zdrowia i Urody, kino Pod Baranami, księgarnia Wydawnictwa WAM, Studio Tańca GOSZa, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, Teatr im. J. Słowackiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa, to zaledwie kilka z długiej listy miejsc, gdzie starsi krakowianie czują się jak u siebie.

Ich wyjątkowość potwierdzona została stosownym certyfikatem. Czy także w tym roku zdobędą ten zaszczytny tytuł? Musimy uzbroić się w cierpliwość. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, wspólnie z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, właśnie po raz szósty przystąpił do akcji „Miejsce przyjazne seniorom”, realizowanej od 2011 r.

Promowanie szacunku

- „Miejsce Przyjazne Seniorom” to akcja, której celem jest promowanie działających na terenie Krakowa miejsc przyjaznych osobom starszym - kawiarni, sklepów, aptek, instytucji kulturalnych, medycznych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych - gdzie czują się oni swobodnie, są godnie traktowani i obsługiwani - mówi Aneta Kosiba, kierownik zespołu Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny ROPS w Krakowie. - Miejsca, które chcą ubiegać się o przyznanie certyfikatu odpowiadać muszą na potrzeby tej grupy odbiorców, m.in. poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek przeznaczonych specjalnie dla seniorów.

Wybrani w ramach akcji otrzymują certyfikat: „Miejsce Przyjazne Seniorom” i są oznaczani specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.

- W ubiegłorocznej edycji wprowadzono zmianę do regulaminu - dodaje Aneta Kosiba. - Podmioty otrzymują certyfikaty przyznawane przez Kapitułę Decyzyjną, którą tworzą m.in. prezydent Krakowa i marszałek województwa małopolskiego, na okres trzech lat kalendarzowych, licząc od daty przyznania do końca trzeciego pełnego roku kalendarzowego.

Kto może zgłosić?

Zgłoszenia mogą składać: instytucje, firmy, organizacje, urzędy, osoby fizyczne (grupa przynajmniej 10 osób), które mogą zarekomendować wybrane miejsce (posiadające pisemną zgodę dyrektora, kierownika zgłaszanego miejsca na otrzymanie certyfikatu) oraz inne spełniające kryteria regulaminu, czyli takie, które: mają ofertę specjalnie skierowaną do osób starszych, utrzymują i rozbudowują tę ofertę, potrafią z nią dotrzeć do jak najszerszego grona seniorów, realizują zniżki i rabaty dla seniorów, mają architekturę, wyposażenie powierzchni użytkowej dostosowane do możliwości osób starszych, są otwarci na ich potrzeby i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Ważne, aby było to miejsce, do którego uczęszczają nie tylko osoby starsze, a wszystkie grupy wiekowe.

Gdzie zgłaszać?

Formularz zgłoszenia należy składać do 31 października w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, ul. Piastowska 32 (I p., pok. 12), tel. 12 422 06 36, wew. 21) lub przesłać e-mailem: [email protected] kow.pl, bądź listownie: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, z dopiskiem: Akcja: „Miejsce przyjazne seniorom”. Wizytacją zgłaszanych miejsc i weryfikacją zgłoszeń zajmuje się komisja konkursowa, w skład której wchodzą przedstawiciele organizatorów akcji, organizacji pozarządowych i seniorzy - członkowie Rady Krakowskich Seniorów. Decyzja o przyznaniu certyfikatu podejmuje kapituła.

Ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem certyfikatów odbędzie się podczas Gali Finałowej przed 15 grudnia. Regulamin akcji wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Spraw Społecznych UMK, os. Centrum C 10 (Referat ds. Młodzieży i Seniorów) oraz w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie przy ul. Piastowskiej 32, a także za pośrednictwem stron internetowych organizatorów: www.dlaseniora.krakow.pl oraz www.rops.krakow.pl.

- Zapraszamy do zgłaszania się do tegorocznej edycji akcji - zachęca Aneta Kosiba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski