Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Gotyk jeszcze sobie poczekają na nową szkołę

Sylwia Nowosińska
Niektóre dzieci z osiedla Gotyk muszą pokonywać ponad 2,5 km drogi do najbli ższej szkoły, np. tej przy ul. Wileńskiej
Niektóre dzieci z osiedla Gotyk muszą pokonywać ponad 2,5 km drogi do najbli ższej szkoły, np. tej przy ul. Wileńskiej Fot. Anna Kaczmarz
Górka Narodowa. Budowę podstawówki obiecał prezydent Majchrowski. Na razie na tę inwestycję jest w budżecie tylko 500 tys. zł.

Na gęsto zabudowanym osiedlu Gotyk mieszka około 700 rodzin z małymi dziećmi. – Najmłodszych parafian z każdym rokiem przybywa. Tylko w tym roku ochrzciłem ponad 130 dzieci, ta szkoła jest naprawdę potrzebna – zwraca uwagę ksiądz Stanisław Wątroba, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

Brakuje tam nie tylko szkoły, ale także placu zabaw i wspólnej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców.

– Na osiedlu są przedszkola samorządowe i prywatne, ale kiedy rodzice muszą znaleźć podstawówkę dla dziecka, mają naprawdę poważny problem – przyznaje pan Jacek, mieszkaniec Górki Narodowej i ojciec dwójki maluchów.

– Nasze osiedle jest bardzo zakorkowane, a dojazd do najbliższych szkół jest utrudniony. Dzieci muszą wcześnie wstawać, a później czeka nas między innymi półgodzinne stanie w korkach – opowiada pan Jacek.

Rodzice bardzo czekają na nową szkołę, ale zastanawiają się też nad jej lokalizacją. Nie chcą , żeby ich pociechy codziennie przechodziły w pobliżu bardzo ruchliwej alei 29 Listopada.

– Zależy nam, by szkoła była położona w takim miejscu, żeby mogły tam chodzić dzieci nie tylko z Górki Narodowej Wschód, ale także z zachodu – tłumaczy Piotr Paliga z Inicjatywy Górka Narodowa. Jak mówi, mieszkańcy chcieliby jeszcze w tym miesiącu spotkać się z prezydentem Krakowa i poznać szczegóły dotyczące budowy tej placówki.

– Podczas jednej z debat prezydenckich zadałem Jackowi Majchrowskiemu pytanie o sprawę szkoły na osiedlu Gotyk. Obiecał, że spotka się z mieszkańcami Górki Narodowej, jeśli wygra wybory – przypomina Sebastian Ozdoba z Inicjatywy Górka Narodowa.

Jest szansa, że wyczekiwana podstawówka powstanie, ale raczej mało prawdopodobne, by budowa została ukończona w przyszłym roku. W projekcie budżetu miasta na tę inwestycję przeznaczono bowiem jedynie pół miliona złotych. – Na razie nie wiadomo, jaką część kosztów budowy szkoły pokryje ta kwota – tłumaczy Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji w Urzędzie Miasta Krakowa.

Jeszcze w sierpniu prezydent Krakowa obiecał mieszkańcom, że zajmie się tą inwestycją, jednak do tej pory nie wiadomo, na której działce miałaby powstać szkoła. Mieszkańcy niecierpliwią się, ponieważ chcieliby poznać lokalizację.

W sierpniu prezydent informował, że rozmawiał już wstępnie z właścicielem jednej z działek w pobliżu parafii Chrystusa Króla przy al. 29 Listopada 195. Urzędnicy nie chcą na razie powiedzieć, czy szkoła będzie planowana tam czy w innym miejscu. – Proces inwestycyjny jest dopiero we wstępnej fazie – tłumaczy Filip Szatanik.

Projekt budżetu miasta na przyszły rok będzie głosowany w styczniu, jednak – jak twierdzą radni – jest już prawie pewne, że wstępnie zaplanowane pieniądze na budowę szkoły pozostaną w budżecie. – Nie wyobrażam sobie takiego śmiałka wśród radnych, który powiedziałby, że ta inwestycja jest zbędna – mówi radna Teo­dozja Maliszewska.

– To zadanie znalazło się w budżecie na wniosek prezydenta Maj­chrowskiego, a jego realizacja rozwiąże problem rodziców, którzy teraz muszą wozić swoje pociechy do szkół oddalonych nawet o 2,5 km – dodaje radna. Najbliższe podstawówki znajdują się m.in. przy ul. Wileńskiej (w odległości 2,5 km od osiedla) i ul. Porzeczkowej (2 km).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski