Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Kąty są wściekli. - Dajcie nam wreszcie te gipsowe plomby! - żądają

Magdalena Balicka
Chrzanów. Mieszkańcy Chrzanowa prawie trzy miesiące czekali na odpowiedź z Tauronu w sprawie montażu plomb na ich domach. Nie chcą czekać do wiosny.

Wstrząsy spowodowane działalnością jaworznickiej kopalni "Sobieski" są coraz bardziej dokuczliwe dla mieszkańców Chrzanowa. Najsilniejsze trzęsienia ziemi są na os. Kąty.

- O ile jeszcze dwa, trzy lata temu budziły nas w nocy średnio raz w miesiącu, o tyle teraz straszą nawet kilka razy na dobę - denerwuje się Roman Madejski, radny i przewodniczący os. Kąty.

W listopadzie na prośbę sąsiadów wystosował pismo do Tauronu, pod skrzydłami którego działa "Sobieski", z prośbą o zamontowanie plomb gipsowych. - Wkłada się je w szczeliny domów. Jeśli podczas wstrząsu pękną, to znak, że szkoda na budynku także powstała przez działalność zakładu górniczego - tłumaczy.

Do tej pory żadnemu mieszkańcowi osiedla nie udało się wywalczyć od kopalni odszkodowania. Zakład cały czas twierdzi, że zniszczenia nie mają z kopalnią nic wspólnego.

- Ludzie mają poniszczone elewacje w nowych domach. Popękane płytki w kuchni czy łazience - opowiada Madejski. - Ostatnia nadzieja w plombach - mówi radny.

Na odpowiedź z Tauronu czekał prawie trzy miesiące. Nie satysfakcjonuje ona jednak zainteresowanych.

- Okres zimowy nie jest wskazany do zakładania plomb na zewnętrznych ścianach budynku, ponieważ ulegną zniszczeniu, np. przez zamarzającą wodę zawartą w gipsie - tłumaczy Zofia Mrożek, szefowa biura prasowego grupy Tauron. Przekonuje, że plomby zamontowane wewnątrz również nie będą spełniały swoich zadań.

- Zakład Górniczy zaproponował przesunięcie zakładania płytek gipsowych na okres wiosenny, po ustabilizowaniu się temperatury zewnętrznej - tłumaczy Zofia Mrożek.

Do tego czasu - sugeruje Tauron chrzanowianom - należy wybrać budynki przeznaczone do obserwacji i uzyskać pisemną zgodę ich właścicieli na umieszczenie na elewacji lub wewnątrz plomb gipsowych.

- Nie chcemy czekać do wiosny, bo to właśnie teraz wstrząsów jest najwięcej i są najmocniejsze - mówi Roman Madejski. Obawia się, że wiosną może być np. przestój, gdy górnicy zamkną prace na jednej ze ścian. - Wtedy niczego nie udowodnimy i znów nie wywalczymy odszkodowań - denerwuje się radny. Boi się, bo w ciągu najbliższych lat działalność górnicza "Sobieskiego" zacznie się przesuwać w kierunku Chrzanowa.

- Już teraz nasze dzieci budzą się z płaczem w środku nocy, bo wstrząsy ruszają meblami i tłuką szklanki w kredensach - przekonuje Madejski.

Sprawą obiecał się zająć nowy burmistrz Chrzanowa Marek Niechwiej. Ma spotkać się z władzami Tauronu w najbliższym czasie. Ma jeszcze raz przeanalizować także możliwość włączenia Chrzanowa do gmin górniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski